Danas, 20. listopada je u dvorcu Oršić u Gornjoj Stubici otvorena izložba „Pedeset godina Muzeja seljačkih buna“.
Prije pedeset godina, povodom 400. obljetnice Seljačke bune otvoren je Muzej seljačkih buna. Otvorenje Muzeja i monumentalnog Augustinčićevog spomenika okupilo je tadašnju jugoslavensku i hrvatsku društvenu i političku elitu ali i desetke tisuća građana.
Da je ovaj trenutak poseban u povijesti ove ustanove, kazao je ravnatelj Muzeja Hrvatskog zagorja Jurica Sabol.
-Ovo je trenutak u kojem se prisjećamo početaka, naših uspona, ali i ponekih padova, trenutak kada s ponosom gledamo prema budućnosti. Osnivanje muzeja Seljačkih buna prije pola stoljeća, bilo je hrabro, vizionarsko djelo. Tijekom ovih pet desetljeća, naša muzejska ustanova postala je neizostavan dio kulturnog života Stubičkog kraja. Ovdje smo čuvali, istraživali i slagali bogatu baštinu, s posebnim naglaskom na Seljačku bunu, borbu malog čovjeka za pravicu i socijalno pravo, omogućavajući svima da se povežu s našom prošlošću i razumiju duboke korijene naše zajednice. Nema sumnje da je put ovog jubileja ispunjen izazovima poput globalnih kriza, pandemija, ratova i potresa, međutim, usprkos svim preprekama, naša ljubav prema očuvanju povijesti i kulture nije jenjavala- kazao je Sabol, te zahvalio svim zaposlenicima, entuzijastima koji su svojom predanošću doprinijeli uspjehu u muzeju Seljačkih buna.
U ime Općine, čestitao je načelnik Općine Gornja Stubica Jasmin Krizmanić.
-Muzeji Hrvatskog zagorja su nam dobri susjedi, dobri partneri, i kada netko dođe kod nas u Stubicu uvijek se pohvalimo sa dvije stvari, prva je naravno Gupčeva lipa, a druga upravo ovaj muzej-rekao je Krizmanić.
Kako je ovaj muzej izuzetno bitan za promociju kulture i turističke ponude Krapinsko zagorske županije istaknuo je župan KZŽ Željko Kolar.
-Ono što je posebno bitno istaknuti su mnoge dječje ekskurzije, škola iz čitave Republike Hrvatske, koje dolaze ovdje u muzej Seljačkih buna i koje uče o Seljačkoj buni, i interesantno je, da najveći broj škola u Republici Hrvatskoj nosi ime Matije Gupca- rekao je Kolar te se osvrnuo i na obnovu.
-Drago mi je da je Ministarstvo kulture osiguralo cjelovitu obnovu dvorca koji je djelomično stradao u potresu. Vidi se da je u posljednje vrijeme počelo ozbiljnije ulaganje u kulturne objekte na području Krapinsko zagorske županije, to se vidi i po vanjskom dijelu koji je već uređen- kazao je Kolar te pohvalio i ministricu kulture, koja je kako kaže župan, kroz Fond solidarnosti bilo najbolje organizirano Ministarstvo.
U ime predsjednika Hrvatskog sabora, okupljenima se obratio saborski zastupnik, predsjednik Odbora za gospodarstvo,Žarko Tušek.
-Ovaj muzej govori o kontinuitetu života, povijesti i tradicije i snage ovog naroda u ovom prostoru, i na to moram možemo biti posebno ponosni, ali ipak s druge strane, potpuno je važno danas, prije svega, istaknuti sve ove divne ljude koji danas čine instituciju muzeja Seljačkih buna, koji su to činili u prošlosti, svih onih koji su dali svoj doprinos da bi ovo mogla danas biti jedna izvrsna institucija na području Krapinsko zagorske županije, regije, a i na području cijele Hrvatske, jer svi dobro znate da su brojke Muzeja Hrvatskog zagorja uistinu impresivne i da je Hrvatska muzeološka baština, Hrvatska kulturna baština naš nepojmljiv identitet- zaključio je Tušek.
Voditeljica muzeja Vlatka Filipčić Maligec kazala je kako je prije pedeset godina, povodom 400. obljetnice Seljačke bune otvoren muzej, te kako je otvorenje muzeja i monumentalnog Augustinčićevog spomenika okupilo tadašnju jugoslavensku i hrvatsku društvenu i političku elitu ali i desetke tisuća građana.
-Izložba 50 godina Muzeja seljačkih buna tek je mali podsjetnik na dio onoga što smo radili u proteklom razdoblju i na ono što čini naš muzej. Iako muzej prije svega obilježavaju njegove zbirke, i u slučaju kao što je naš, događaj kojem je posvećen, jednako tako muzej čine i ljudi. Stoga ovom izložbom želimo pokazati što smo prikupili tijekom godina koje su iza nas, prisjetiti se izložaba i ostalih aktivnosti koje smo organizirali, ali isto tako, ljudi koji su stajali i stoje iza njih. Ovo je prilika da se publika zajedno s nama prisjeti u kojim smo se sve prilikama družili, ali i da vidi predmete koje rijetko imamo priliku pokazati. Iza nas je 160 izložaba, dva stalna postava, brojna događanja oživljene povijesti, edukativni programi, ali i mnoštvo dokumentacije koju smo stvorili, a publici nije vidljiva. Nadamo se da će nam uvid u prošlost pomoći da se bolje pripremimo za predstojeću obnovu dvorca i budući novi stalni postav-istaknula Filipčić Maligec.
Izložbu je službeno otvorila izaslanica ministrice kulture i medija, ravnateljica uprave za arhive, knjižnice i muzeje Anuška Deranja Crnokić.
-U sredini bogatoj tradicijom, 1983. godine, otvoren je muzej Seljačkih buna. Danas, 50 godina nakon tog događaja, ponovno u obljetničkoj godini obilježavamo proteklo razdoblje ukupnosti onoga što jedna muzejska ustanova predstavlja za svoju neposrednu a i širu zajednicu. Muzej Hrvatskog zagorja svojim opsegom i aktivnostima djelovanja, usmjeren je prema principu održivosti i održivog upravljanja, što doista uključuje i neposredno lokalnu zajednicu. Prvotno je ovdje osiguran prostor za povremene izložbe, zatim je radom i trudom povjesničara i kustosa prikupljen bogat fundus koji danas broji 8 zbirki, a možemo reći da muzej od svog osnutka kontinuirano radi na obogaćivanju kulturnog sadržaja i narativa vezanog uz Seljačku bunu na cijelom Zagorskom kulturnom podneblju- rekla je Deranja Crnokić.