Svima je već godinama jasno da žene još uvijek u mnogim područjima djelovanja moraju tri puta više “zapeti” nego muškarci, to je jasno i vrapcima na granama. Unatoč izrazitoj pozitivnoj diskriminaciji koja je posljednjih godina na snazi, posebice u svijetu biznisa, unatoč raznim nastojanjima de se u javnosti što više komunicira navedeni problem, žene i nadalje i u 21. stoljeću zarađuju višestruko manje od muškaraca, dok je pristup visokim upravljačkim pozicijama i nadalje većini pripadnica ljepšeg spola izvan dosega.
Pogledamo li oko sebe, tj. gledajući globalno gotovo da nema razvijene države svijeta (a o onima slabije ekonomske pozicije da i ne pišemo) u kojoj žene ne moraju raditi više i dulje od muškaraca da bi jednako kao muškarci zarađivale. U Hrvatskoj je to npr. ono što muškarac zaradi na istom radnom mjestu u godini dana, za ženu znači da to ostvaruje tek nakon 14 mjeseci kontinuiranog rada. Dakle minimalno dva mjeseca dulje žena u Hrvatskoj mora raditi, da bi ostvarila jednaku zaradu kao i njezin kolega na istom radnom mjestu.
U raznim novijim studijima uočljiva je još uvijek velika razlika u plaćama muškaraca i žena iako se ta razlika smanjuje, ali nikako očekivanom i željenom brzinom i rezultatom. Studija je pokazala mnoge nejednakosti, među kojima dvije posebno dolaze do izražaja: 60 % muškaraca dobilo je šansu za većom plaćom na istom radnom mjestu i to samo zbog svog spola, a 41 % kompanija za popunjavanje svojih upravljačkih funkcija zvalo je isključivo muškarce te nisu čak niti željeli razgovarati sa ženama. Stručnjaci i nadalje upozoravaju da je ovakva nemila statistika posljedica i ponašanja samih žena – koje znatno manje traže povišice na radnom mjestu u odnosu na muškarce, ali i znatno teže prihvaćaju karijerne izazove napredovanja, najviše zbog obiteljskih obaveza.
Stručnjaci ujedno ističu da će muškarci rado i bez zadrške zgrabiti svaku priliku za napredovanjem, pa čak i kada nemaju sve tražene vještine, iskustva i znanja, dok se s druge strane žene ne žele upuštati u izazove karijernog napredovanja ako nisu sasvim sigurne da udovoljavaju traženim uvjetima. Ono što je poražavajuće jeste činjenica da čak 28 posto ispitanih muškaraca u ovom istraživanju tvrdi da ne postoji razlika u plaćama, te uvjetovanosti napretkom karijere isključivo zbog spola. S druge strane više od 90 posto žena u istraživanju izjasnilo se da je bilo u prilici osjetiti razliku u plaći ili mogućnosti napredovanja samo zbog svog spola. Bez obzira na sve prepreke koje si same zadajemo u glavi, ipak bi mi žene trebale biti svakodnevno proaktivnije ukoliko želimo išta mijenjati. Bez aktivnosti, upornosti i svakodnevnog dokazivanja i ukazivanja na problematiku, neće se dogoditi promjene u percepcijama sviju nas.
Početak Konferencije “Žene i poduzetništvo u Kzž 2019.”
Pozivamo Vas stoga na sudjelovanje na Konferenciji “Žene i poduzetništvo u Kzž” koja će se održati u Hotelu Terme Jezerčica 23. ožujka 2020. s početkom u 10 sati. U sklopu Konferencije, osim panela, izlaganja, razmjena iskustava i međusobnog upoznavanja, našim poduzetnicama omogućavamo i mjesto za mali izložbeno-promotivno-prodajni sajam u konferencijskoj dvorani, tako da se mogu pratiti svi sadržaje Konferencije. Program traje od 9 do 16 sati uz pauze za kavu i ručak. Sudjelovanje na Konferenciji je besplatno, a prijave se primaju mejlom na : [email protected] ili on line prijava na stranici: https://zeneipoduzetnistvo.slkomunikacije.com (sl)