Connect with us

Ekologija

ZAGORJE ZELENO: “Biološka raznolikost je izuzetno važna jer smo i mi dio nje”

U četvrtak, 20. veljače 2025. u edukativnom serijalu “Zagorje zeleno, nam je Dijana Hršak, ravnateljica Javne ustanove za upravljanje zaštićenim dijelovima prirode KZŽ, ispričala što su pokazala istraživanja koja su provedena tijekom protekle godine na područjima ekološke mreže Natura 2000 Strahinjčice i vršnog dijela Ivančice te na Kunagori i Vinagori.

Tijekom istraživanja u 2024. godini uspješno su provedeni programi praćenja stanja za tri ciljne vrste, žutog mukača i jelenka na područjima Vršni dio Ivančice i Strahinjčica te kiseličinog vatrenog plavca na području Dolina Sutle kod Razvora.

-Ovakva biološka istraživanja je potrebno provoditi jer možemo mnogo naučiti od prirode, a ovakva istraživanja kakva mi provodimo, provode se zbog inventarizacije, a kasnije zbog samog monitoringa ciljnih vrsta očuvanja. Natura 2000 područja naša su obveza kao članice Europske unije, i dio ovih istraživanja i podataka će biti dio izvješća Hrvatske prema EU-rekla je Hršak.

Dodala je i kako su sve te vrste koje istražuju, dobri pokazatelji stanja u prirodi, a zovu ih bio indikatori.

-Promjene na njihovoj brojnosti, ili promjene na staništima, sigurno nam pokazuju i ukazuju na stanje u prirodi-objasnila je Hršak.

Za sve tri vrste koje su bile cilj ovog istraživanja predloženi su prilagođeni programi praćenja stanja očuvanosti usklađeni s nacionalnim programima. Usputno su zabilježene i jedna vrsta leptira, jedna vrsta vretenca te pet vrsta kornjaša, među kojima se posebno ističe grimizna plosnatica, čiji je ovo prvi potvrđeni nalaz na području Strahinjčice.

Na području Kunagore i Vinagore zabilježeni su vodozemci i to četiri vrste žaba, jedna vrsta vodenjaka i jedna daždevnjaka te gmazovi, od čega četiri vrste zmija i tri vrste guštera. Najznačajniji su nalazi žutog mukača. Zbog slabe raznolikosti vodenih staništa, zabilježeno je samo sedam vrsta vretenaca, među kojima se ističe gorski potočar.

Većina istraživanja fokusirala se na kornjaše, te su zabilježene 122 vrste. Posebno vrijedi istaknuti veliku četveropjegu cvilidretu, hrastovu i alpinsku strizibubu, jelenka, mirišljavog samotara te čvorastog trčka. Izvan istraživanih skupina zabilježeni su signalni rak i kiseličin vatreni plavac.

Ovo malo područje obuhvaća raznolika staništa koja daju snažno uporište održavanju iznimno bogate bioraznolikosti. Budući da je ovo bila tek prva godina istraživanja ovih skupina, popis vrsta vjerojatno nije konačan, a očuvana staništa imaju potencijal za još veću raznolikost. Odlični rezultati istraživanja pružaju dobar temelj za zaštitu područja Kunagore i Vinagore.

-Mi svake godine ugovorimo neko biološko istraživanje, to je područje u koje se kontinuirano ulaže, i zbog toga imamo lijepu bazu podataka, koje nam daju informacije o stanju u prostoru, a mi ih pretočimo u edukativne i promotivne materijale, i uvijek ih javno predstavimo. Najvažnije je da znamo čime upravljamo i kakvo je stanje, te praćenjem tih vrsta na neki način možemo pratiti kakvo je stanje u prirodi. Ova istraživanja provodimo u suradnji sa vanjskim stručnjacima koji su specijalizirani za određene vrste, dok neka surađivanja provodimo sami-objasnila je Hršak.

tleljak/zip.com.hr 21.02.2025.

Continue Reading

Aktualno

Pregled privatnosti

Ova web stranica koristi kolačiće tako da vam možemo pružiti najbolje moguće korisničko iskustvo. Podaci o kolačićima pohranjuju se u vašem pregledniku i obavljaju funkcije poput prepoznavanja kod povratka na našu web stranicu i pomaže našem timu da shvati koji su dijelovi web stranice vama najzanimljiviji i najkorisniji.