Lovačko društvo Srnjak iz Ludbrega svečanim je programom obilježilo 80. obljetnicu djelovanja, potvrdivši svoju dugogodišnju predanost očuvanju prirode, odgovornom gospodarenju lovištem i razvoju lovstva na području Ludbrega i ludbreškoga kraja.
Društvo je osnovano 1946. godine, kada su ga pokrenuli zaljubljenici u lov iz ludbreške Podravine. Tijekom osam desetljeća izraslo je u uspješnu i aktivnu organizaciju koja, uz lovstvo, značajnu pozornost posvećuje zaštiti prirode, očuvanju divljači te suradnji s lokalnom zajednicom.
Predsjednik Društva Antun Novota u svom je obraćanju podsjetio na dugu tradiciju organiziranog lovstva na ludbreškom području te istaknuo kako su zajedništvo, odgovornost i predanost obilježili svih osamdeset godina rada Društva.
– Korijeni organiziranog lovstva na ludbreškom području sežu još u 1929. godinu, a nakon Drugoga svjetskog rata ponovno je osnovano Lovačko društvo.
Danas Društvo gospodari lovištem površine oko 5.200 hektara, od čega je 3.200 hektara lovno produktivno. Na tom području obitavaju brojne vrste divljači, među kojima su srneća divljač, jeleni, divlje svinje, fazani i zečevi. Lovci se suočavaju i s novim izazovima, poput sve veće prisutnosti čaglja, ali i složenih administrativnih obveza koje zahtijeva suvremeno gospodarenje lovištem. Naše Društvo danas broji 64 člana te uspješno surađuje s mnogim institucijama i društvima – istaknuo je Novota, posebno se zahvalivši mnogobrojnim sponzorima koji podupiru rad Društva.
Svečanosti su nazočili varaždinski župan Anđelko Stričak te gradonačelnik Grada Ludbrega i saborski zastupnik Dubravko Bilić, koji su članovima Društva uputili čestitke povodom velikog jubileja.

– Briga o lovištu te očuvanje brojnih vrsta divljači svjedoče o predanom radu Društva. Budući da lovstvo u našem kraju ima iznimno dugu tradiciju, Varaždinska županija kontinuirano podupire rad lovačkih društava i Lovačkog saveza, koji okuplja više od 1.600 lovaca u 40 organizacija te upravlja s 30 zajedničkih lovišta na području cijele županije. Hvala vam na svemu što činite, ne samo tijekom lovne sezone nego tijekom cijele godine. Vaš rad uključuje brigu o divljači, prehranu, očuvanje staništa i regulaciju brojnoga stanja pojedinih vrsta.
Županija će vam i nadalje stajati na raspolaganju, a vama, članice i članovi ovoga Društva, sretna osamdeseta obljetnica – naglasio je župan Stričak.
Čestitajući vrijednu obljetnicu, gradonačelnik Dubravko Bilić istaknuo je kako je riječ o jednom od najorganiziranijih i najaktivnijih društava na ludbreškom području. Naglasio je da su članovi Društva istinski zaljubljenici u prirodu i lov te da svojim radom zaslužuju kontinuiranu potporu Grada Ludbrega.
Svečani program upotpunili su kulturno-umjetnički nastupi i izložba dječjih likovnih radova posvećenih prirodi i lovstvu. Tom su prigodom zaslužnim članovima uručena lovačka odlikovanja, dok su dugogodišnji sponzori i podupiratelji Društva primili zahvalnice za doprinos njegovu radu.
Obilježavanje 80 godina Lovačkog društva Srnjak još je jednom pokazalo važnost očuvanja lovačke tradicije, odgovornog gospodarenja prirodnim bogatstvima i zajedništva koje Društvo uspješno njeguje već osam desetljeća.



