Gradsko društvo Crvenog križa Krapina od 23. do 26. lipnja održalo je tečajeve Prve pomoći za stotinjak odgojno-obrazovnih djelatnika osnovnih škola Ljudevit Gaj Krapina, Augusta Cesarca Krapina, Antuna Mihanovića Petrovsko, Đurmanec, Jesenje i Radoboj.
U skladu je to s Čl. 23., St 7. Pravilnika o načinu postupanja odgojno-obrazovnih radnika školskih ustanova u poduzimanju mjera zaštite prava učenika te prijave svakog kršenja tih prava nadležnim tijelima. Naime u St. 7. navodi se da je školska ustanova obvezna u suradnji s nadležnim institucijama organizirati najmanje jednom u dvije godine edukaciju pružanja prve pomoći te osposobljavanje odgojno-obrazovnih radnika za pružanje pomoći učenicima sa zdravstvenim teškoćama u skladu s potrebama učenika.
Odgojno-obrazovni radnici usvojenim vještinama stekli su određenu sigurnost pri pomaganju učenicima, naučili kontrolirati paniku i bolje se nositi sa stresnom situacijom.
Naučeno znanje i usvojene vještine uvelike će pridonijeti i promjeni stava i razumijevanju o bolesnim učenicima kako kod odgojno-obrazovnih radnika tako i kod ostalih učenika. Na tečaju su obrađene slijedeće teme: postupak sa unesrećenom osobom, gubitak svijesti, krvarenja, gušenje stranim tijelom, ozljede i rane, ozljede kostiju i zglobova, akcidentna i naglo nastupajuća stanja.
Jedna je to u nizu suradnji i edukacije koje GDCK Krapina provodi u školama za učenike i djelatnike škola. U dogovoru s ravnateljima škola edukacije će se nastaviti i u narednim godinama.




