Međunarodni dan žena ima korijene u početku 20. stoljeća, kada su žene diljem svijeta započele borbu za bolje radne uvjete, pravo glasa i ravnopravnost. Prvi službeni Dan žena obilježen je 1911. godine, a danas se slavi u više od 100 zemalja svijeta.
Žene i dalje drže tri ugla kuće i četvrti podupiru, i još se zalažu u karijeri. No, kako nam je rekla istaknuta krapinska pjesnikinja i profesorica Marija Lamot, mlađi muškarci ipak danas više sudjeluju no nekad.
-Nije lako biti ni žena ni čovjek. Gledamo muškarce i žene kao ljude, a ono što bi bila ravnopravnost muškaraca i žena u svijetu u kojem još uvijek nema potpune ravnopravnosti, iako je žena zauzela nove položaje i uloge, ravnopravnost bi bila da imaju jednake mogućnosti-objasnila je profesorica Lamot.
Kazala je i kako je u njenoj mladosti, kao i danas, bilo udruga koje se bore za ženska prava, te kako današnji praznik, Međunarodni dan žena, polazi od toga da bi žene trebale imati jednaka prava kao muškarci i u poslovnom smislu, no radikalne feministkinje idu u tom smjeru da žene u potpunosti budu poput muškaraca, ili da budu nezavisne od muškaraca.
-S tim se ne slažem jer ženi ipak trebaju muškarci u cjelini, i muškarci trebaju žene, te imaju iste probleme kao i žene. Ja sam za to da se i žene i muškarci mogu ravnopravno razvijati kao ljudska bića, i da im društvo to omogući-rekla je Lamot, te poslala poruku mladima.
-Radite na sebi. Kad čovjek radi na sebi i ako uspije sresti osobu koja će mu biti bliska, i s kojom će moći zamijeniti određena iskustva i odnos u kojem će vladati podrška i razumijevanje, onda će moći i u tom odnosu sami sebe potvrditi-poručila je profesorica Lamot.
Podsjećamo, prvi poznati događaj povezan s Danom žena dogodio se 1908. godine, kada su tisuće radnica u New Yorku organizirale prosvjed tražeći bolje radne uvjete, kraće radno vrijeme i pravo glasa. Godinu dana kasnije, 1909., Socijalistička partija Amerike organizirala je prvi Nacionalni dan žena.
Međunarodni karakter praznika utvrđen je 1910. godine na konferenciji u Kopenhagenu, kada je Clara Zetkin, njemačka socijalistica i borac za prava žena, predložila da se 8. ožujka obilježava kao dan borbe za ženska prava. Ideja je brzo prihvaćena, a 1911. godine Dan žena prvi put je službeno proslavljen u Austriji, Njemačkoj, Danskoj i Švicarskoj.
Dan žena služi kao podsjetnik na dugogodišnju borbu žena za jednakost, ali i kao prilika za osvještavanje o preostalim izazovima, poput rodne neravnopravnosti, nasilja nad ženama i diskriminacije. Danas se obilježava širom svijeta različitim događanjima, prosvjedima i inicijativama koje promiču prava žena.
Dan žena nije samo prilika za darivanje cvijeća, već i za promišljanje o položaju žena u društvu i nastavak borbe za ravnopravnost.
Ovaj sadržaj sufinanciran je sredstvima Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija.
tleljak/zip.com.hr 08.03.2025.