Vršnjačko nasilje je nasilje u kojem jedno dijete/mlada osoba ili skupina djece/mladih uznemiruje, napada ili nanosi ozljede drugom djetetu ili mladoj osobi. Žrtva nasilja se najčešće ne može obraniti.
Važno je naglasiti da ukoliko je takvo ponašanje stalno, odnosno kontinuirano onda više ne govorimo o nasilju nego o zlostavljanju.
S vršnjačkim nasiljem pobliže nas je upoznala Vendi Keserica Tomičić, stručna suradnica u Centru za edukaciju, savjetovanje i istraživanje(CESI) koja je istaknula kako je pri definiranju vršnjačkog nasilja važno istaknuti nekoliko elemenata, kao što ističu i brojni stručnjaci i stručnjakinje.
-Na prvom mjestu bih istaknula značajnu neravnopravnost utjecaja i moći između žrtve i počinitelja vršnjačkog nasilja. Ovdje je važno spomenuti da, ukoliko se radi o vršnjačkom nasilju, ta neravnopravnost se može održavati u kontekstu dobi (stariji/ mlađi učenik/ca), „popularnost“ među vršnjacima, tjelesna razvijenost i drugo. Namjeru bih navela kao drugi, važan, element vršnjačkog nasilja. Postoji velika razlika ukoliko je na primjer do potencijalne tjelesne ozljede došlo slučajno ili namjerno. Kao treći element bih navela ponavljanje i trajnost. Naime ako se određeno nasilničko ponašanje ponavlja i traje tada to izaziva osjećaj straha i uznemirenosti kod žrtve-pojasnila je Keserica Tomičić istaknuvši kako oblici nasilja koji mogu biti prisutni kod vršnjačkog nasilja su fizičko nasilje, psihičko nasilje, seksualno nasilje, ekonomsko nasilje i elektroničko nasilje.
Psihičko nasilje podrazumijeva vrijeđanje, nazivanje pogrdnim imenima, prijetnje, ucjenjivanje i druge vrste ponašanja u kojima zlostavljač zauzima poziciju moći nad žrtvom nasilja, odnosno zlostavljanja.
Fizičko nasilje obuhvaća udaranje, guranje, čupanje, uništavanje osobnih stvari, udarci stranim predmetom i slično.
Seksualno nasilje sadrži sva ona ponašanja koja uzrokuju nelagodu, vrlo često i sram, a to su vicevi seksualnog sadržaja, komentari kao i neprimjerene geste. Važno je spomenuti sve oblici neželjenog dodirivanja, pokazivanja intimnih dijelova tijela, neželjene seksualne aktivnosti, komentare o nečijoj seksualnosti i druga ponašanja.
Ekonomsko nasilje među vršnjacima održava se kroz krađu, ucjenu, iznuđivanje novaca od strane zlostavljača.
Elektroničko nasilje je nasilje koje uključuje anonimne poruke mržnje upućene putem društvenih mreža ili recimo mobilnih uređaja, kreiranje profila, računa ili internetskih stranica koje sadrže informacije, fotografije, priče o drugoj osobi koja zbog toga može osjećati strah, sram, neugodu ili tugu.
-Kroz rad CESI, SOS telefona i savjetovališta za žene žrtve nasilja uključujemo se u preventivne radionice koje se održavaju u srednjim školama Krapinsko-zagorske županije. Ono što bismo voljeli istaknuti jest da za nasilje nikad nema opravdanja, da uvijek postoji izlaz. Također, ukoliko razgovaramo o vršnjačkom nasilju od izrazite je važnosti uključenost svih ključnih dionika (primarna obitelj, sustav obrazovanja, sustav zdravstva, policijski sustav, sustav socijalne skrbi) kako bi se moglo kvalitetno raditi na prevenciji-kazala je stručna suradnica posebno napomenuvši da ukoliko dođe do vršnjačkog nasilja jako je važno da djeca i mladi znaju kome se mogu obratiti za pomoć i u koga mogu imati povjerenja.
Ovaj sadržaj sufinanciran je sredstvima Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija.
Ova web stranica koristi kolačiće tako da vam možemo pružiti najbolje moguće korisničko iskustvo. Podaci o kolačićima pohranjuju se u vašem pregledniku i obavljaju funkcije poput prepoznavanja kod povratka na našu web stranicu i pomaže našem timu da shvati koji su dijelovi web stranice vama najzanimljiviji i najkorisniji.
Neophodni kolačići
Neophodni kolačići trebali bi biti omogućeni uvijek kako bismo mogli spremiti vaše postavke kolačića.
Ukoliko onemogućite ovaj kolačić, mi nećemo moći spremiti vaše postavke. To znači da ćete prilikom svake posjete morati odobriti ili blokirati kolačiće.