Connect with us

Progledaj oko sebe, aktiviraj se

Kroz odgoj do ravnopravnosti-u Gradskoj galeriji Zabok povodom Međunarodnog dana žena održan stručni skup

Krapinsko-zagorska županija i Povjerenstvo za ravnopravnost spolova Krapinsko-zagorske županije u suradnji s Domom za žrtve nasilja u obitelji NOVI POČETAK organizirali su Stručni skup Odgoj za rodnu ravnopravnost-izazovi za roditelje i stručnjake povodom Međunarodnog dana žena.

Skup se održao danas, 5. ožujka u Gradskoj galeriji Zabok, a u sklopu njega su se održala predavanja: Vježbanje ženskog glasa, Odgoj dječaka i djevojčica danas te Kutija promjena.

Vježbanje ženskog glasa predstavila je Marija-Dubravka Uzelac koja je prezentirala iskustva rada sa ženama polaznicama Centra za ženske studije u Zagrebu koje su izabrale slušati temu Ženski identitet. O odgoju dječaka i djevojčica danas pričala je Karmen Ratković koja je istaknula kako učenje rodno-spolnih uloga u obitelji ovisi u velikoj mjeri o tome kako se shvaća roditeljstvo u nekoj obitelji i kako se prakticira majčinstvo, odnosno očinstvo. „Kutija promjena“ bilo je predavanje Marine Brkić iz Foruma za slobodu odgoja, koja je ujedno i voditeljica projekta. Forum za slobodu odgoja provodi program „Kutija promjena“ kroz edukcije, praćenje i mentorstva škola u području rodne ravnopravnosti. Zajedno sa školama istražuje kako se ravnopravnost može unaprijediti cjelovitim pristupom školi.

Snježana Romić, predsjednica Povjerenstva za ravnopravnost spolova KZŽ rekla je kako rodna ravnopravnost pretpostavlja jednakost za sva ljudska bića, no znamo da u našem današnjem društvu još uvijek postoji puno neravnopravnosti i zato je važno kako se djeca odgajaju u obitelji, ali i u odgojno-obrazovnim institucijama, a osim toga i okolina ima jako puno utjecaja na razvoj stavova i predrasuda koji dovode do rodne nejednakosti.

-Predrasuda ima jako puno. Najviše su tu zapravo muško-ženski poslovi, podjela na ono što radi muškarac, a što žena, koja je njihova uloga u obitelji. Kada gledamo zanimanja kojima se bave muške i ženske osobe, još uvijek je tu puno predrasuda-rekla je Romić i za primjer navela dječje vrtiće gdje i dalje ima malo muških djelatnika.

-Na rukovodećim pozicijama je upitno koliko imamo žena, tu se muškarci puno lakše probiju. Žena mora tu puno više raditi, a dijelom se mora odricati puno poslova i obaveza u svojoj obitelji, stoga vrlo često ne može doći na visoke položaje-rekla je Romić napomenuvši kako dijete ulovi obrazac ponašanja kod kuće i kasnije ga pretočiti u svoje odnose.

Da povodom Dana žena, Povjerenstvo za ravnopravnost spolova KZŽ zajedno sa Županijom, svake godine nastoji organizirati interesantan skup, istaknula je zamjenica župana Jasna Petek.

-Uvijek aktualna tema je tema rodne ravnopravnosti. Ravnopravnost je kao temeljna europska vrijednost upisana u svim dokumentima Europe čija smo mi članica, i posebno naglašavamo kako rodna ravnopravnost podrazumijeva ravnopravnost žena i muškaraca, djevojčica i dječaka, i to prije svega po pitanju jednakih mogućnosti i jednakih odgovornosti-poručila je Petek dodavši kako rodnu ravnopravnost učimo, podržavamo i o njoj govorimo u odgoju od najranije dobi.

-Važno je stručnjake i stručnjakinje, ali i roditelje, upoznati sa ovom temom, jer upravo prakticiranje rodne ravnopravnosti u svakodnevnom životu nam je neki zalog o budućoj, stvarnoj rodnoj ravnopravnosti, našem idealu u našoj zajednici-rekla je zamjenica.

Kazala je i kako Krapinsko-zagorska županija ima jednu dugu tradiciju rada Povjerenstva za ravnopravnost spolova, te kako je upravo na njihovu inicijativu, 2015. godine potpisana europska Povelja o ravnopravnosti spolova.

-U Krapinsko-zagorskoj županiji nastojimo o rodnoj ravnopravnosti pričati, ne samo na Dan žena, Dan ljudskih prava ili borbe protiv nasilja nad ženama, već svaki dan, svih 365 dana u godini. Moramo raditi i živjeti tako da prolongiramo da žene i muškarci imaju jednake odgovornosti, jednaka prava i jednake mogućnosti-zaključila je Petek.

Maja Uzelac, predavačica spomenula je kako se razgovaralo o vrijednosnom sistemu koji su razvile žene.

-Naprosto treba ohrabriti žene koje nisu u svom životu toliko često ohrabrivane. One vode brigu o cijeloj obitelji i kada imaju profesiju koja je posvećena drugima, najčešće njih same nitko ne hrabri. To znači naslov koji imam “Vježbati ženski glas”, a glas znači vježbati vlastitu osobnost i razvoj, da se okrenete sami sebi-rekla je Uzelac te istaknula koliko je bitno međusobno ohrabrivanje.

Kako osviješteni odgoj i obrazovanje uključuje nekoliko smjernica, rekla je Marina Brkić iz Foruma za slobodu odgoja.

-Trebalo bi kritički promišljati rodne uloge, prikaz žena i muškaraca u kurikulumu kroz nastavne sadržaje, u udžbenicima, ali isto tako poticati na raspravu učenike i učenice da i oni sami pričaju o tome kako se osjećaju u današnjem svijetu, koje poruke primaju od nas, što bi htjeli, a isto tako da ih ne ograničavaju rodne uloge i neke zadrtosti u odabiru, bilo zanimanja u životu ili života općenito-kazala je Brkić te dodala kako treba educirati i odgojno-obrazovne radnike i radnice da i oni kroz svoj govor, svoje ponašanje, kroz to kako pristupaju i što toleriraju, a što ne, osvijeste probleme.

Iz stereotipa može doći do raznih nerazumijevanja, a onda i do nasilja prema ženama i prema muškarcima. To kako dječaci i djevojčice uče u partnerskim odnosima o suradnji i o poštivanju jedno drugog i svakog kao ljudskog bića, utječe na prevenciju društveno neprihvatljivih oblika ponašanja. Ako se odgajaju u duhu ravnopravnosti, puno je manja mogućnost da će kasnije pribjegavati nasilju-zaključila je.

Ovaj sadržaj sufinanciran je sredstvima Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija.

mstužić/zip.com.hr 05.03.2025.

Continue Reading

Aktualno