Connect with us

Društvo

Nove komunikacijske ploče olakšavaju pregled djece u spektru autizma

Obilazak novopostavljenih edukativnih tabli o autizmu održan je danas, 16. travnja u ambulanti županijskog Doma zdravlja u Krapini.

Tiskano je 10 tabli koje će se postaviti u pedijatrijske ambulante i ambulante obiteljske medicine koje zbrinjavaju dojenčad i djecu.

Sadržaj tabli je kreiran upravo za potrebe komunikacije u liječničkoj ordinaciji i čekaonici. Sadržaj tabli je kreirala Lucija Mlakar, magistra logopedije, inače zaposlena u SB MR Krapinske Toplice.

Komunikacijske table jedan su od alata u takozvanoj Potpomognutoj komunikaciji. Ovakve ploče se kao sustav nešto rjeđe koriste u Hrvatskoj, no u posljednje vrijeme se sve češće prepoznaje njihova učinkovitost.

Kada komunikacija ne ide onim uobičajenim putem, kada se govor ne razvija zbog niza razloga, tada možemo koristiti potpomognutu komunikaciju. Potpomognuta komunikacija uključuje upotrebu različitih simbola koji se primjenjuju radi složenih komunikacijskih potreba, odnosno kao nadopuna nedovoljno razvijenom govoru, recimo kod nerazumljivosti govora, kao alat za razvoj komunikacijskih vještina te kao potpuna zamjena za komunikaciju govorom.

Organizacija komunikacijske ploče je izrađena prema potrebama i kontekstu dolazaka kod liječnika, potiču dijete da izrazi svoje stanje. Jedan bitan detalj komunikacijskih ploča je da se od osobe koja je u interakciji s djetetom koje ima složenije komunikacijske potrebe traži da “modelira” korištenje grafičkih simbola, gesti ili manualnih znakova, odnosno da koristi djetetovo komunikacijsko sredstvo istovremeno s govorom.

Metode potpomognute komunikacije razvijene su radi osoba s motoričkim teškoćama no danas se sve više koriste kod djece s primjerice poteškoćama razumijevanja, djecom s dijagnozom iz autističnog spektra, osobama s demencijom.

Željka Žnidarić, ravnateljica Doma zdravlja KZŽ kazala je kako je ovo dio nastojanja Županije i zdravstvenih ustanova da zdravstvena skrb za sve građane bude dostupna, razumljiva i inkluzivna.

-Upravo je to smisao ovih komunikacijskih ploča, da se posebno za naše najranjivije skupine omogući lakše razumijevanje-rekla je Žnidarić te dodala kako će ploče biti postavljene i u pedijatrijskim ambulantama u Zaboku, Bedekovčini, Donjoj Stubici, kao i u ordinacijama obiteljske medicine koje u većoj mjeri skrbe za djecu, a to su ambulante u Krapinskom Toplicama, Klanjcu, Pregradi, Zlataru, Konjščini i Oroslavju.

-Sljedeći korak u razvoju skrbi za najmlađe je svakako uspostava usluga rane intervencije jer najveći dio posla otpada na pedijatre, liječnike obiteljske medicine, patronažne sestre, ali nam nedostaje koordinirani pristup među raznim akterima-navela je Žnidarić.

Kako su komunikacijske ploče jedno od mogućih sredstava potpomognute komunikacije rekla je autorica sadržaja tabli, logopedica Lucija Mlakar.

-Cilj ploča je olakšati komunikaciju djeci sa autizmom, djeci sa intelektualnim i motoričkim teškoćama, koja otežano usvajaju jezik i govor. Ovakve komunikacijske ploče pomažu djeci da razumiju socijalna očekivanja, ali i daju im sredstva da mogu izraziti svoje potrebe, misli i osjećaje-navela je Mlakar te dodala kako ju izrazito veseli što je ova inicijativa podržana u okviru Mjeseca svjesnosti o autizmu.

Komunikacijskim pločama izjednačavamo prilike za komunikaciju, ali i šaljemo važnu poruku o prihvaćanju različitosti i različitih oblika komunikacije-navela je Mlakar.

Pedijatrica Elmira Tabaković istaknula je kako table puno znače jer se doktori susreću sa sve više pacijenata s autizmom.

-Autizam je jedno progresivno oštećenje mozga. On se klasificira prema tome što nedostaje bilo kakva socijalna interakcija, komunikacija i tipičan je po određenim stereotipijama, ponavljanjima i slično. Jako nam je bitno da što ranije otkrijemo bilo kakve poremećaje kod govora, tako da nam je bitna i komunikacija s roditeljima-kazala je Tabaković te dodala kako se još uvijek ne zna pravi uzrok autizma.

-Ukoliko nam dijete do 16 mjeseci ne izgovara niti jednu riječ, to je sumnjivo. Ukoliko ne pokazuje predmete, nemamo komunikaciju, ukoliko se dijete povlači u sebe, treba ga poslati dalje na obradu. U liječenju je bitna kvalitetna sredina u kojoj dijete živi, interakcija s roditeljima i s sredinom gdje se provodi liječenje i vizualizacija koja je iznimno bitna-izjavila je Tabaković.

Da je važno okolinu prilagođavati potrebama djece rekla je zamjenica župana KZŽ Jasna Petek.

-Upravo ove komunikacijske ploče u pedijatrijskim ambulantama su jedan iskorak prema tome da djeci koja se nalaze u spektru autizma omogućimo što kvalitetniju i bolju komunikaciju. Nekvalitetna komunikacija je izvor frustracija, lošeg raspoloženja, ispada i slično-rekla je Petek te napomenula važnost rane intervencije i razvojne podrške.

-Ona prevenira mnoge druge teškoće koje mogu kasnije nastati, a komunikacijske ploče su izuzetno važan i vrijedan resurs za potpomognutu komunikaciju-zaključila je Petek.

mstužić/zip.com.hr 16.04.2025.

Continue Reading

Aktualno

Pregled privatnosti

Ova web stranica koristi kolačiće tako da vam možemo pružiti najbolje moguće korisničko iskustvo. Podaci o kolačićima pohranjuju se u vašem pregledniku i obavljaju funkcije poput prepoznavanja kod povratka na našu web stranicu i pomaže našem timu da shvati koji su dijelovi web stranice vama najzanimljiviji i najkorisniji.