Muzej „Staro selo“ Kumrovec posjetili su mladi kreativci iz keramičarsko-kreativne skupine iz Osnovne škole Donja Stubica u pratnji učiteljice Gordane Smokrović Mioč.
Uz priču o povijesti nastanka jedinstvenog in situ muzeja na otvorenom obišli su stalni postav „Lončarski obrt“ i upoznali se sa povijesti lončarstva na području Hrvatskog zagorja, o načinu pripreme gline i oblikovanja zemljanog posuđa na nožnom lončarskom kolu kolombaru, kao i o raznim oblicima glinenih posuda koje su majstori nekada izrađivali za svakodnevnu uporabu. Ujedno su se upoznali i sa tehnikama oblikovanja keramike kao i vrstama glazura te načinima ukrašavanja. Teorijski dio radionice vodila je kustosica Tihana Kušenić, a uslijedio je i praktični dio-rad na dvije vrste lončarskog kola – na tradicijskom drvenom nožnom lončarskom kolu i na strojnom lončarskom kolu.
Mladi kreativci učili su kako centrirati glinu, podizati stjenke, kako izraditi rub ili nadodati dršku. Svatko je izradio po nekoliko glinenih posuda koje će kao nagradu nakon pečenja preuzeti od majstora lončara Bože Androića koji je vodio cijelu radionicu.
Posebno iznenađenje za njih bila je i dodatna radionica oslikavanja konjića od glinamola i drvenih tradicijskih igračaka. Svatko je oslikao odnosno cinfrao drvenu frulicu žveglu i konjiće tradicijskim motivima uz manja odstupanja sa modernim „štihom“. Muzejska pedagoginja Tatjana Brlek obišla je s djecom i stalni postav „Izrada pučkih svirala i drvenih dječjih igračaka“ te djecu upoznala sa povijesti izrade, raznim oblicima i načinima oslikavanja cvjetnim i geometrijskim ukrasima.
Drvene dječje igračke prepoznatljivi su tradicijski proizvodi Hrvatskoga zagorja s dugom poviješću. Upravo su se na ovim prostorima u 19. st. razvila umijeća izrađivanja igračaka, koja su se u pojedinim selima kao što su Laz, Stubica, Tugonica ili sama Marija Bistrica zadržala sve do današnjih dana.
Umijeće izrade drvenih tradicijskih dječjih igračaka s područja Hrvatskog zagorja uvršteno je na UNESCO-vu Reprezentativnu listu nematerijalne baštine čovječanstva 2009. godine, te je na Listi zaštićenih dobara nematerijalne baštine u Registru kulturnih dobara Republike Hrvatske.