Općina Lobor ovog je vikenda ponovno bila središte putopisaca i književnika. Naime održani su 18. Dani Franje Horvata Kiša, posvećeni loborskom književniku moderne.
Središnji dio manifestacije održan je u subotu, 12. listopada 2024. godine i to dodjelom nagrada za najbolji hrvatski književni putopis.
Lik i djelo Franje Horvata Kiša utkano je u loborski život, pa tako i osnovna škola nosi njegovo ime, a ove se godine ujedno obilježava i 100. obljetnica od smrti ovog loborskog pisca.
-Danas je jedna jubilarna manifestacija putopisa u Loboru. Manifestaciju svake godine pokušavamo što više unaprijediti nekim novitetima, kao i uključiti što više djece. Jučer je održan i dječji putopis koji je isto tako bio lijepo posjećen. Bila je puna dvorana djece i veseli nas što tradiciju prenosimo na djecu – rekla je loborska načelnica i saborska zastupnica Ljubica Jembrih.
Načelnica je ujedno najavila i planove za sljedeću godinu, pa je tako istaknula kako je već dogovorena suradnja sa jednom istarskom školom iz Buzeta čija će djeca sudjelovati na dječjem putopisu.
-Htjela bih se zahvaliti našoj Udruzi za kulturno stvaralaštvo “Franje Horvat Kiš”, koja je inače i začetnik ove manifestacije, kao i Kajkavskom spravišču i svim ostalima koji se uključuju poput našeg Dječjeg vrtića Ivančica, ustanove Lobor-grad, kao i Krapinsko-zagorskoj županiji koja nas svake godine financijski prati. Ujedno čestitam svim nagrađenima, vjerujem da će svi putopisi biti odlični – poručila je načelnica Jembrih.
Središnjem događaju prisustvovala je i predsjednica Društva hrvatskih književnika, Hrvojka Mihanović Salopek koja je čestitala svima koji se trude da ova manifestacija ide i dalje.
-Putopis je zaista jedan izazov, on je jedan od najstarijih žanrova u hrvatskoj književnosti. Danas putopisac više nije informator, posjetitelj, kao nekoć. Danas imamo mobitel, računalo, ali nitko ne može ukrasti ono što ima putopisac, a to je njegova duša, njegov duh. Čestitam i potičem sve da pišu putopise – rekla je Mihanović Salopek.
Sve okupljene pozdravio je i predsjednik krapinsko-zagorskog ogranka Društva hrvatskog književnika Božidar Brezinščak Bagola, te čestitao svim nagrađenima.
Dugogodišnji pokrovitelj Dana Franje Horvata Kiša i dodjele nagrade za najbolji hrvatski književni putopis je Krapinsko-zagorska županija te je sve okupljene na samom početku pozdravila i zamjenica župana Jasna Petek.
-Ova manifestacija zauzima vrlo važno mjesto na karti kulturnih događanja naše županije te još jednom zahvaljujem i čestitam organizatorima. Znamo koliko je važno čuvati ostavštinu naših zagorskih književnika poput Franje Horvata Kiša, ali jednako tako je važno našu djecu i mlade upoznati s tom ostavštinom te ih na taj način potaknuti i za neke nove stvari – poručila je zamjenica Petek, koja je i otvorila 18. Dane Franje Horvata Kiša.
Spomenimo kako se Dani Franje Horvata Kiša održavaju u organizaciji Kajkavskog spravišča iz Zagreba i loborske Udruge za kulturno stvaralaštvo “Franje Horvat Kiš”, pod pokroviteljstvom Ministarstva kulture i medija, Krapinsko-zagorske županije te Općine Lobor.
Nagrađeni
Na ovogodišnji natječaj pristiglo je čak 25 radova, a Ocjenjivačko povjerenstvo u sastavu dr.sc Ivo Kalinski, Božica Pažur, Emilija Kovač i Darko Raškaj, odabrali su 17 putopisa.
Tri teksta nagrađena su novčanom nagradom koju je osigurala Općina Lobor, pa je tako prvu nagradu osvojila Božica Jelušić za putopis “Blaženi među trsjem i oblacima”, druga je pripala Ivanu Kutnjaku za “Laganim kasom čez brege nasute poviješću”, dok je treća nagrada pripala Davoru Grgiću za putopis “O vratima i Pragu. O praškim vratima”.
Nagrade Kajkavskog spravišča i časopisa Kaj otišle su u u ruke Tomislava Marijan Bilosnića za putopis “Gradišće, tko zna gdje pod nebom” te Radovanu Brlečiću za putopis “Od rukavca do Kremenjaka i natrag”. Nagradu organizatora, Udruge za kulturno stvaralaštvo Franje Horvat Kiš Lobor dobio je Tomislav Šovagović za “Šetnju s Peićem”, dok je Loborsko srce, dar domaćina, dobio Igor Šipić za “Od stoljeća devetog”.
Dodajmo kako će se svi nagrađeni putopisi objaviti u Kaju, časopisu za književnost, umjetnost i kulturu.
Ova web stranica koristi kolačiće tako da vam možemo pružiti najbolje moguće korisničko iskustvo. Podaci o kolačićima pohranjuju se u vašem pregledniku i obavljaju funkcije poput prepoznavanja kod povratka na našu web stranicu i pomaže našem timu da shvati koji su dijelovi web stranice vama najzanimljiviji i najkorisniji.
Neophodni kolačići
Neophodni kolačići trebali bi biti omogućeni uvijek kako bismo mogli spremiti vaše postavke kolačića.
Ukoliko onemogućite ovaj kolačić, mi nećemo moći spremiti vaše postavke. To znači da ćete prilikom svake posjete morati odobriti ili blokirati kolačiće.