Međunarodni dan žena i djevojaka u znanosti, koji se obilježava 11. veljače svake godine, ima za cilj podizanje svijesti o važnosti uključivanja žena i djevojaka u znanstvena istraživanja i obrazovanje.
Ovaj dan ističe doprinos koji žene daju znanstvenoj zajednici, kao i potrebu za daljnjim poticanjem njihove aktivne participacije u svim područjima znanosti.
Inicijativa za obilježavanje Međunarodnog dana žena i djevojaka u znanosti pokrenuta je od strane Ujedinjenih naroda 2015. godine, s ciljem smanjenja rodnih stereotipa u znanstvenim disciplinama i podržavanja jednakosti među spolovima. Iako žene čine približno polovicu globalne populacije, njihov udio u znanstvenim karijerama i dalje je manji od onog koji bi bio pravedan s obzirom na njihov potencijal. Prema podacima UNESCO-a, žene čine samo oko 30% istraživača u svijetu, a mnoge se suočavaju s preprekom u pristupu obrazovanju i profesionalnim prilikama.
Žene u znanosti suočavaju se s brojnim izazovima, uključujući rodne stereotipe koji ih često isključuju iz STEM (znanost, tehnologija, inženjering i matematika) područja, nesrazmjernim zastupanjem u visoko specijaliziranim znanstvenim disciplinama, a često i s nesigurnim radnim uvjetima i manjim plaćama u odnosu na njihove muške kolege. Prema istraživanjima, žene također često imaju manje mogućnosti za napredovanje u karijeri zbog obiteljskih odgovornosti i društvenih očekivanja.
Unatoč tim preprekama, žene su ostavile značajan trag u svim područjima znanosti. Od Marie Curie, koja je dvaput osvojila Nobelovu nagradu, do modernih liderica kao što su Frances Arnold, koja je osvojila Nobelovu nagradu za kemiju 2018. godine, žene u znanosti nastavljaju mijenjati svijet svojim inovacijama, istraživanjima i doprinosima. Žene poput Rosalind Franklin, koja je bila ključna u otkriću strukture DNA, i Ada Lovelace, koja se smatra prvim računalnim programerom, također su omogućile razvoj ključnih tehnoloških i znanstvenih postignuća.
Za stvaranje ravnoteže potrebno je poduzeti konkretne korake. Vlade, obrazovne institucije i privatni sektor trebaju osigurati jednake mogućnosti za žene u znanosti kroz promicanje jednakih uvjeta u obrazovanju, pružanje stipendija i financijskih potpora za žene, kao i stvaranje radnog okruženja u kojem će žene moći napredovati bez obzira na rodne norme. Također, važno je stvoriti mreže i mentorske programe koji će podržavati mlade žene koje žele ući u znanstveni svijet.
Međunarodni dan žena i djevojaka u znanosti pruža priliku da se istaknu žene koje su ostavile dubok trag u svijetu znanosti, ali također pruža priliku da mlade djevojke diljem svijeta budu inspirirane za ulazak u znanstvene i tehničke karijere. Ulaganje u obrazovanje djevojčica na svim razinama, osiguranje mentorstva i uzora, te poticanje djevojaka da istražuju znanstvene discipline ključni su za budući napredak.
Kako bi se naglasila važnost ovog dana, Poduzetnički klub žena Krapinsko-zagorske županije, Veleučilište Hrvatsko zagorje Krapina, ZIP portal i Gradska knjižnica Krapina organiziraju obilježavanje Međunarodnog dana žena i djevojaka u znanosti.
Tim će povodom danas, 11. veljače u 18 sati u Gradskoj knjižnici Krapina ugostiti Anu Jurinjak Tušek, dobitnicu Godišnje državne nagrade za znanost za 2023. godinu u području biotehničkih znanosti te će joj uz čestitku uručiti i prigodan poklon.
Ovaj događaj pruža jedinstvenu priliku da se proslavi uspjeh žena u znanstvenoj zajednici, te osnaži buduće generacije mladih istraživačica.
zip.com.hr 11.02.2025.