Stručna komisija od pet članova žirija u srijedu je ocjenjivala čak 100 uzoraka kobasica i salama, tražeći najbolji okus, miris i teksturu.
Načelnik Općine Stubičke Toplice, Josip Beljak, izrazio je zadovoljstvo velikim brojem prijavljenih uzoraka.
-Nismo ni očekivali toliko, nadali smo se da bude nekih 70, 75 uzoraka. Prezadovoljni smo i reakcijama ljudi oko svega ovoga. Nadamo se da je to jedan lijepi početak priče i da će to u budućnosti još više rasti. Žiri je odabrao koje su kobasice najbolje, ali za sad je to još tajna. Najbolja i najlošija ocjena se brišu, uzima se prosjek tri srednje ocjene, a oni zapravo ne znaju čije kobasice probaju, jer su pod šiframa, znaju samo kategoriju. Sutra će se znati broj zlatnih, srebrnih i brončanih medalja, dok ime šampiona čuvamo u tajnosti do subote u 15 sati kad bude proglašenje – istaknuo je Beljak.
Dodao je kako ne mogu svi biti ‘zlatni’, ali sigurno će im žiri reći što treba popraviti pa će se prijaviti ponovno sljedeće godine.
Marijan Čižmešija, predsjednik udruge iz Svete Nedjelje i iskusni ocjenjivač na ovakvim događanjima, objasnio je kriterije ocjenjivanja.
-Na ovom natjecanju imamo tri kategorije, a prava kobasica mora biti u prirodnom svinjskom crijevu točno određene debljine. To je profil Češnjofki odnosno Kranjskih kobasica i mogu biti složene u parovima ili malo veće duljine poput slavonskih kobasica. Što se tiče salama, one imaju točno određenu debljinu crijeva, a standardna dužina je 40 cm. Bitno je da crijeva budu od prirodnog materijala. Osim vanjskog izgleda, koji je jedan od kriterija, ocjenjuju se izgled na prerezu te najvažniji kriterij – okus. Uz okus, bitan je i miris. Važna je i fermentacija, koja bi u pravilu trebala trajati 60 dana – pojasnio je Čižmešija.
Predsjednik žirija i poznati chef Tomislav Špiček istaknuo je važnost definiranja standarda za buduća natjecanja.
-Ove godine nismo donosili stroge kriterije, ali smatram da bi se iduće godine trebali uvesti jasni standardi za natjecanje. Prvenstveno mislim na dužinu kobasica i salama, postotak soli, udio masnoće te začine koji su karakteristični za zagorske kobasice – sol, biber, češnjak, malo šećera i bez crvene paprike. Tek kada svi dobiju iste propozicije, moći će se donijeti odluka tko je najbolji majstor u spravljanju zagorskih kobasica i salama. No, za prvi put, svi uzorci su zaista dobri – rekao je Špiček.
Osim kobasica i salama, ocjenjuje se i treća kategorija – kobasica od divljači, a tko će ponijeti titulu najbolje zagorske kobasice? Dođite u subotu, 22. veljače od 11,00 sati, podržite domaće majstore i saznajte čija je kobasica ili salama najbolja.