U četvrtak, 17. srpnja 2025. godine, policiji se obratila 63-godišnja hrvatska državljanka prijavivši da je postala žrtva računalne prijevare u razdoblju od 13. lipnja do 15. srpnja ove godine.
Sve je započelo kada je na jednoj društvenoj mreži naišla na oglas koji je nudio mogućnost lake zarade putem interneta. Vjerujući da se radi o legitimnoj ponudi, kliknula je na poveznicu i unijela svoje osobne podatke, uključujući broj mobitela i adresu elektroničke pošte, stoji na stranici PU krapinsko-zagorske.
Uslijedila je komunikacija s nepoznatim počiniteljem koji ju je, putem telefonskih poziva, naveo da na svoj uređaj instalira određene internetske aplikacije. Nadalje, zatražio je pristup njezinom tekućem računu, što mu je žrtva omogućila tako što mu je dostavila lozinku za internet bankarstvo. Tijekom jednog video poziva, čak mu je pokazala i svoju osobnu iskaznicu. Na taj način počinitelj je dobio pristup svim ključnim podacima potrebnima za zlouporabu, nakon čega joj je s računa, u više navrata, skinuo ukupno oko 8.000 eura.
Ovaj slučaj još je jedan podsjetnik na opasnosti koje vrebaju u virtualnom svijetu. Kibernetičke prijevare sve su sofisticiranije, a njihovi počinitelji koriste razne metode kako bi došli do tuđih financijskih i osobnih podataka. Među najučestalijim oblicima prijevara su lažne poveznice koje vode na stranice koje naizgled pripadaju poznatim trgovačkim društvima, najčešće onima koji se bave poštanskim i dostavnim uslugama. Te stranice su često pune pravopisnih i gramatičkih pogrešaka, kombiniraju hrvatski i strane jezike te izgledaju kao da su napravljene pomoću internetskih prevoditelja.
Znak za uzbunu trebale bi biti i poruke koje traže unos podataka s debitne ili kreditne kartice, osobito CVC/CVV sigurnosnog broja s poleđine kartice, kao i zahtjevi za pristup internet bankarstvu – uključujući unos token brojeva i kodova poput OTP-a i MAC-a. Također, sve češće se bilježe prijevare povezane s oglasno-prodajnim portalima, gdje potencijalni prodavatelji putem aplikacija za komunikaciju primaju poruke koje dolaze s brojeva iz inozemstva, ali i s hrvatskih brojeva, što dodatno otežava prepoznavanje pokušaja prijevare.
Za više informacija o vrstama kibernetičkih prijevara, kako ih na vrijeme prepoznati, izbjeći i zaštititi se, preporučuje se posjetiti edukativnu stranicu Web heroj, gdje se nude korisni savjeti i alati za unaprjeđenje vlastite digitalne sigurnosti. U digitalnom dobu, informiranost i oprez prvi su koraci prema sigurnosti.
zip.com.hr/PU krapinsko-zagorska 19.07.2025.