Polazak u vrtić je veliki korak za svako dijete. Za neke od njih prilagodba je prilično jednostavna, no velik broj djece doživljava jake emocije i drugačije reagiraju tijekom prilagodbe na nove ljude i okruženje.
Od uzbuđenja, strepnje, straha, zabrinutosti pa do iščekivanja… Sve su to emocije s kojima se ne susreću samo djeca, nego i roditelji pa se tako jedno od najvažnijih razdoblja u životu svakog djeteta i roditelja nerijetko pretvori i u stres.
Djeca se u vrtiću susreću s novom djecom, odraslima koji su im nepoznati i odjednom im predstavljaju autoritet te s novim rutinama. Zbog svega se jako često kod malih vrtićanaca pojavljuje anksioznost, pogotovo ako su se djeca do tog trena u potpunosti oslanjala samo na bližu obitelj.
Odlazak u vrtić tako djeci često predstavlja napuštanje sigurnosti i ulazak u nepoznato što može stvoriti tjeskobu i strah.
Čak i nakon prvog razdoblja vrtić za dijete predstavlja mnoge izazove, od socijalne interakcije do raznih aktivnosti koje od djeteta traže pažnju, rad i koncentraciju. Iako su te situacije dobre za djetetov razvoj, postoji način da se najmlađima olakša odlazak i prilagodba na vrtić.
Prilagodba je razdoblje kroz koje i roditelj i dijete moraju proći. Računajući na to da djeca imaju već neke navike stečene kod kuće koje će se s početkom vrtića mijenjati, roditelj mora dijete pripremiti na odlazak u vrtić.
Tu bitnu ulogu igra razgovor gdje bi roditelj djetetu trebao objasniti kako izgleda odlazak u vrtić i što ga sve tamo čeka. Djetetu je važno napomenuti i kako će doći do promjene svakodnevne rutine. Obiteljski odgoj i odgoj u vrtiću nisu isti te postoje drugačija pravila, rituali i aktivnosti.
Osim toga od velike je pomoći i upoznavanje djeteta s odgojiteljima i samim prostorom. Važno je biti svjestan i kako se odgajatelji ne mogu potpuno posvetiti samo jednom djetetu.
Kako biste olakšali i djetetu i odgojiteljima možete pripremiti i kratke bilješke s bitnim podacima o svojem djetetu gdje možete napisati osnovne podatke o djetetu, osjetljivosti, alergije i bolesti, omiljene aktivnosti, talente, interese i slično.
Isto tako, roditelji bi trebali slušati savjete odgajatelja. Primjerice, ako odgajatelji zamole da obilježite djetetove stvari tako da ih je lakše pronaći, onda ih poslušajte i napravite to na vrijeme.
Ako dijete nema braću i sestre kod kuće s kojima se igra i dijeli stvari, bilo bi dobro potražiti određene vrste aktivnosti koje može raditi s drugom djecom. Osim igranja u parku, možete nekoliko mjeseci prije polaska u vrtić dijete upisati na neke jednostavne kratke aktivnosti gdje će djeca biti u kontaktu s ostalima gdje se djeca ne moraju razdvajati od roditelja, ali će naučiti funkcionirati u društvu njemu manje poznate djece.
Bitno je i da sami ne paničarite ukoliko neće sve ići po planu. Svaki početak je težak, a prilagodba je nešto na što ih ne možete potpuno pripremiti.
zip.com.hr 22.08.2024.