Svjetski dan hipertenzije obilježava se svake godine 17. svibnja s ciljem podizanja svijesti o hipertenziji, poznatoj i kao visok krvni tlak, te promicanja mjera za prevenciju, otkrivanje i kontrolu ovog globalnog zdravstvenog problema.
Svjetski dan hipertenzije – važnost i aktivnosti
Svjetski dan hipertenzije pokrenut je 2005. godine od strane Svjetske lige za hipertenziju (World Hypertension League – WHL) i od tada se obilježava svake godine s različitim temama usmjerenim na podizanje svijesti i edukaciju javnosti. Aktivnosti uključuju besplatna mjerenja krvnog tlaka, edukativne kampanje, seminare i radionice o zdravom načinu života, te distribuciju informativnih materijala.
Cilj ovih aktivnosti je educirati ljude o važnosti redovitog mjerenja krvnog tlaka i prepoznavanja simptoma hipertenzije, kao i o metodama prevencije i kontrole. Podizanje svijesti i edukacija javnosti ključni su koraci u smanjenju prevalencije hipertenzije i njenih posljedica na globalnoj razini.
Što je hipertenzija?
Hipertenzija je stanje u kojem je krvni tlak u arterijama povišen, što uzrokuje da srce mora raditi jače nego obično kako bi pumpalo krv kroz krvne žile. Krvni tlak se mjeri u milimetrima žive (mmHg) i predstavlja se dvjema vrijednostima: sistoličkim (gornji broj) i dijastoličkim (donji broj) tlakom. Normalan krvni tlak je obično ispod 120/80 mmHg, dok se hipertenzija dijagnosticira kada su vrijednosti konstantno iznad 140/90 mmHg.
Uzroci i faktori rizika
Uzroci hipertenzije su mnogobrojni i uključuju genetske čimbenike, nezdrav način života, pretilost, pretjeranu konzumaciju soli, alkohol i pušenje, kao i kronični stres. Također, dob, spol i etnička pripadnost mogu igrati ulogu u razvoju hipertenzije.
Posljedice neliječene hipertenzije
Neliječena hipertenzija može dovesti do ozbiljnih zdravstvenih problema, uključujući: srčani udar i moždani udar, bolesti bubrega, problemi s vidom, povećani tlak može uzrokovati slabljenje krvnih žila, što može rezultirati i aneurizmom.
Prevencija i kontrola
Prevencija i kontrola hipertenzije uključuju promjene u načinu života, redovite kontrole i, u nekim slučajevima, lijekove. Neke od ključnih mjera uključuju: zdravu prehranu, redovitu tjelesnu aktivnost, upravljanje stresom, smanjenje unosa alkohola i prestanak pušenja te naravno redovite kontrole.
zip.com.hr 17.05.2024.