U obrazovnim institucijama diljem zemlje štrajkovi se nastavljaju i ovaj tjedan.
Identični cirkularni štrajk bit će održan u srijedu u sjevernom dijelu Hrvatske.
Ministarstvo znanosti, obrazovanja i mladih ponovo naglašava kako učenici moraju dolaziti na nastavu, dok ministar obrazovanja Radovan Fuchs ističe da bi u slučaju produljenja štrajkova mogli biti potrebni nadoknadni sati. Paralelno, odgojitelji, nezadovoljni nepoštivanjem zakona o plaćama u vrtićima, pripremaju svoj prosvjed.
– Učenici su i dalje dužni doći u školu-izjavila je na konferenciji za novinare državna tajnica Zrinka Mužinić Bikić, govoreći o nastavku cirkularnih štrajkova u školama i na fakultetima.
Iako učenici dolaze na nastavu tijekom štrajka, u nekim školama, zbog velikog broja štrajkaša, nije bilo moguće održati regularnu nastavu. Ministar Fuchs je komentirao da bi, ako štrajkovi nastave i nakon Uskrsa, sati mogli biti nadoknađeni, piše Srednja.hr.
– Za sada smo, što se tiče nastavne godine, još uvijek u relativno povoljnoj, odnosno komotnoj poziciji. Kada se ovi štrajkovi završe, to su dva dana izgubljene nastave u onim školama gdje nastave nije bilo i gdje je izvođena djelomično. To se još uvijek u okviru postojećeg školskog kalendara može nadoknaditi. Međutim, ako štrajk bude trajao dulje vremena i djeca budu uskraćena za dulji period, kroz više dana koji se ne mogu pokriti predviđenim školskim kalendarom, razmotrit ćemo druge mogućnosti. Ali to ćemo vidjeti-izjavio je ministar Fuchs.
Treći krug cirkularnog štrajka održan je u ponedjeljak u zapadnom dijelu Hrvatske. Prema preliminarnim podacima sindikata, u štrajku je sudjelovalo oko 3.900 zaposlenika. No, nakon svakog održanog štrajka, Ministarstvo znanosti, obrazovanja i mladih iznosi manju brojku, tvrdeći da je u Slavoniji štrajkalo 2.357 djelatnika, što je 20,69 posto svih zaposlenika u osnovnim i srednjim školama te visokom obrazovanju.
– Ja se nadam da će ovaj štrajk završiti. Nadam se, kada ovi cirkularni štrajkovi završe, da sindikati neće raditi neke velike štrajkove. Mislim da za to nema razloga. Poruka koju šalju sindikati je da je potreban razgovor oko, između ostaloga, osnovice. Pregovori za osnovicu kreću za otprilike mjesec dana, što je negdje krajem svibnja. To je pravo mjesto gdje se o tome može razgovarati i mislim da je najpametnije da se tako i postupi kako bi se nastavna godina odradila do kraja, odnosno onako kako je to školskim kalendarom i predviđeno, poručio je ministar Fuchs.
Ministar je također istaknuo da povećanje osnovice koje traže sindikati ne može vrijediti samo za zaposlene u obrazovnim institucijama, već bi tada moralo obuhvatiti sve zaposlene u javnom sektoru. To bi značilo da bi plaće morale porasti i u sektorima u kojima su, prema tvrdnjama sindikata, zaposlenici već imali nezaslužena povećanja plaća i koeficijenata.
– Naravno da postoji mogućnost preispitivanja samog štrajka, međutim mi to u ovom trenutku ne pokrećemo jer formalno pravno je štrajk pokrenut oko osnovice i to je bio predmet razgovora na mirenjima. Prema tome, nećemo pokretati ispitivanje zakonitosti ovog štrajka-rekao je Fuchs.
Podsjetimo, sindikati nastavnika, među kojima su Sindikat Preporod, Nezavisni sindikat zaposlenih u srednjim školama Hrvatske i Nezavisni sindikat znanosti i visokog obrazovanja, najavili su veliki prosvjed nakon proljetnih praznika. Točan datum još nije potvrđen, ali očekuje se da će to biti oko 25. travnja. Uz nastavnike, na prosvjedu će sudjelovati i odgojitelji i djelatnici u vrtićima, koji planiraju svoju akciju već 12. travnja.
Oni traže poštivanje zakona prema kojem plaća odgojitelja u vrtićima mora biti najmanje jednaka onoj koju imaju nastavnici u osnovnim školama, no mnogi osnivači vrtića, gradovi i općine, taj zakon ne poštuju. Njihovi zahtjevi uključuju primjenu državnog pedagoškog standarda, bolju sigurnost za djecu u vrtićima, te bolje uvjete za provedbu odgojno-obrazovnog rada.
– Ministarstvo je odradilo ono što je u ingerenciji Ministarstva, a to je da je pružen zakon koji je odredio kakve plaće odgojitelja moraju biti. Adrese gdje se traži zakonsko pravo su osnivači, odnosno gradovi i općine koje imaju vrtiće. Ministarstvo nema mehanizam kako to raditi. To je nešto što se odnosi na neke druge organe. Što se tiče broja stručnog ili nestručnog pokrivenog kadra odgojitelja u vrtićima, opet je MZOM odradio ono što se tražilo. Od Sveučilišta smo tražili da povećaju kvote upisa za odgojitelje i omogućili smo cijeli sustav prekvalifikacije učitelja iz osnovnih škola koji se žele prekvalificirati za odgojitelje. Idemo ka tome da imamo što veći broj stručnih i kvalitetnih odgojitelja. Sigurno ima i nestručnih ljudi u vrtićima, ali to je nažalost rezultat toga da kvalificiranih nema dovoljno i radimo sve da se njihov broj poveća-poručio je ministar pred nadolazeći prosvjed.
zip.com.hr/srednja.hr 09.04.2025.