Nakon što je Ministarstvo demografije i useljeništva objavilo rezultate sedmog po redu upitnika o lokalnim demografskim mjerama, poznato je koliko hrvatske općine, gradovi i županije ulažu u obrazovanje svojih mladih kroz stipendije i jednokratne novčane potpore.
Podaci otkrivaju znatne razlike među jedinicama lokalne samouprave – od skromnih 20 eura mjesečno do izdašnih jednokratnih potpora koje prelaze i 1300 eura.
Velike razlike među sredinama
Mjesečne stipendije studentima variraju od 20 eura u Fažani do čak 833 eura u Starim Jankovcima. Neke općine i gradovi umjesto redovitih stipendija odlučuju se za jednokratne potpore, među kojima se ističe općina Šolta s iznosom od 1380 eura.
Zagreb, kao najveći grad, na drugom je mjestu po visini stipendija – studentima daje 520 eura mjesečno. Slijede ga općine Okrug i Pojezerje s 400 eura, dok Umag nudi 360 eura. Brojne općine i gradovi svojim studentima mjesečno isplaćuju između 100 i 250 eura, a njih 20 – među kojima su Osijek, Rijeka, Babina Greda i Končanica – daje po 200 eura.
Na donjem dijelu ljestvice nalaze se općine poput Bedenice i Fažane s iznosima od 30, odnosno 20 eura mjesečno, piše Poslovni dnevnik.
Klanjec – mali grad s velikom potporom
Grad Klanjec posebno se ističe među brojnim manjim jedinicama lokalne samouprave jer studentima jednokratno isplaćuje čak 1000 eura, čime se svrstava uz bok s najizdašnijima poput Drniša, Erduta, Otoka, Ivankova i Marijanaca. Klanjec tako pokazuje kako i manji gradovi mogu ozbiljno ulagati u obrazovanje mladih, osobito u vremenima kada demografske prilike zahtijevaju konkretne mjere i podršku.
Za razliku od mnogih općina koje učenike zanemaruju ili nude simbolične iznose, Klanjec i učenicima jednokratno daje 500 eura, čime dodatno potvrđuje svoju predanost obrazovanju. Time se izdvaja u nacionalnom kontekstu, jer tek manji broj jedinica pruža ovako snažnu potporu učenicima, osobito onima u deficitarnim zanimanjima.
Učenici i deficitarna zanimanja
Učenici, iako često zanemareni u stipendijskim politikama, ipak primaju značajne iznose u nekim sredinama. Tako, primjerice, općina Sveti Juraj na Bregu učenicima mjesečno daje čak 400 eura, dok Zagreb nudi 380 eura. Kriteriji su slični kao i kod studenata – uspjeh u školi, socijalne prilike, nadarenost i obrazovanje za deficitarna zanimanja.
Jednokratne potpore učenicima najviše daje Šolta (1150 eura), dok Bol i Čakovec daju po 800 eura. Klanjec se i ovdje pridružuje najizdašnijima s 500 eura pomoći učenicima.
Stipendije i jednokratne potpore postale su važno sredstvo borbe protiv negativnih demografskih trendova, posebno u manjim sredinama. Grad Klanjec svojim primjerom pokazuje da i gradovi s ograničenim resursima mogu donositi hrabre i vizionarske odluke koje mladima nude sigurniju budućnost i motivaciju za ostanak u Hrvatskoj. U vremenu kada se mnogi sele u veće gradove ili inozemstvo, ovakve konkretne mjere mogu biti upravo ono što je potrebno za demografsku obnovu lokalne zajednice.
zip.com.hr/poslovni.hr 23.07.2025.