U Obrtničkoj komori Krapinsko-zagorske županije u Krapini danas, 18. srpnja održana je dodjela ugovora korisnicima koji su ostvarili pravo na županijsku potporu za tradicijske obrte.
Pročelnica upravnog odjela za gospodarstvo, poljoprivredu, turizam, promet i komunalnu infrastrukturu Sanja Mihovilić istaknula je kako Krapinsko-zagorska županija svoje obrtništvo podupire u skladu s jasnom vizijom, a to je da je naše gospodarstvo konkurentno i ravnomjerno razvijeno, a posebice sufinancira specifične vrste obrta kao što su tradicijski i umjetnički obrti.
-Oni jačaju opstanak tradicije i očuvanje nacionalnog identiteta te nadopunjavaju turističku ponudu unikatnim proizvodima i originalnom uslugom. Suočeni sa smanjenjem tržišta i konkurencijom jeftine industrijske proizvodnje mnogima od tih obrta prijeti izumiranje, iako iz njih izlaze naši najbolji i najuspješniji proizvodi i usluge, ali i zbog kulturnog nasljeđa iznimno je važno sačuvati te obrte-kazala je Mihovilić napomenuvši kako zbog toga Županija ima ovaj natječaj.
Korisnici potpore su obrti koji obavljaju tradicijski način proizvodnje upotrebnom tradicijskih materijala i tehnologija koji su registrirani na području županije, koji su pozitivno poslovali u prethodnoj godini, imaju podmirene obveze prema državi i zaposlenicima te koji su opravdali sredstva koje su dobili prethodne godine od županije, a što se tiče iznosa potpore, bile su dvije kategorije gdje se ona može ostvariti.
–Iznos pojedinačne potpore je 80 % od traženih iznosa ili maksimalan iznos od 1.500 eura za kupnju strojeva, opreme, alata ili inventara, a drugi dio iznosa potpore je od 80 % traženih troškova ili maksimalan iznos od 700 eura za poboljšanje uvjeta rada radionice što uključuje i financiranje režijskih troškova, troškova poslovanja što se tiče hladnog pogona, zakupa poslovnog prostora, izlaganje na specijaliziranim sajmovima, izrada promidžbenih materijala, stručno osposobljavanje vlasnika ili zaposlenih u obrtu-pojasnila je Mihovilić.
Na natječaj se prijavilo 43 potencijalnih korisnika i od toga je 40 korisnika ispunilo administrativnu provjeru.
-U startu smo za natječaj imali osigurano 35.000 eura i to je bilo povećanje u odnosu na prošlu godinu, no povjerenstvo je predložilo županu da tih 40 zahtjeva čiji iznos bespovratne potpore iznosi 43.573,43 eura da izvidi mogućnost dodatnog sufinanciranja. Samim time, župan je donio odluku da se u proračunu poveća iznos za 8.573,43 eura kako bi svi koji su prošli natječaj dobili potporu-kazala je pročelnica istaknuvši kako je u odnosu na iznos od prošle godine ovogodišnji 66 % veći.
Kako su tradicijski i umjetnički obrti bogatstvo kazao je predsjednik obrtničke komore KZŽ Nenad Kučiš
–Meni je drago što smo mi u županiji koja ima razvijene tradicijske obrte, pazimo na to da ostanemo na tom broju i Županija to podupire svake godine financijski-kazao je Kučiš napomenuvši kako je malo županija koje na taj način prate svoje tradicijske obrte.
-Sve kod nas u komori je podređeno tradicijskim obrtima jer Zagorje je po tome jako oduvijek i nadamo se da će tako i ostati-zaključio je Kučiš.
Veljko Osrečak obratio se u ime dobitnika potpore.
–To su djelatnosti za koje su najavljivali da će izumrijeti u kratkom vremenu i da neće dugo opstati, ali uz pomoć potpora Županije održavaju se još neki obrti koji bi sigurno izumrli. Mi se već 28 godina bavimo ovime i mnogo nam znači kada dobijemo ovakvu potporu i kada na organiziranima sajmovima možemo plasirati svoj proizvode-kratko je poručio Osrečak.
Župan Krapinsko-zagorske županije Željko Kolar istaknuo je kako bi za umjetničke obrte PDV trebao iznositi 0 % ili svega 5 %.
-S tom inicijativom smo mi kao Županija išli prema Resornom ministarstvu, ali nismo dočekani otvorenim vratima-kazao je župan istaknuvši kako će tu inicijativu ponoviti uz potporu Obrtničke komore.
-Mi nemamo velikog grada kao što su Zagreb, Rijeka, Split, Osijek koji privlače velik broj ljudi. Mi imamo velik broj manjih jedinica lokalne samouprave, ali naša Stubica, Zlatar, Pregrada, Klanjec i Krapina kao administrativna središta imaju određenu funkciju i privlače određeni broj ljudi koji tamo zadovoljavaju svoje potrebe koje su prije svega administrativne naravi i tamo je veća mogućnost plasirati proizvode u odnosu na na primjer Zagorska Sela koja nemaju niti jedne institucije-pojasnio je Kolar napomenuvši kako se zbog toga preko sajmova i natječaja pokušava barem djelomično kompenzirati to što nema kod nas u odnosu na druge sredine.
–Ovaj natječaj ćemo nešto promijeniti jer smo vidjeli da može biti bolji. Pokrenut ćemo javno savjetovanje kako biste mogli dati svoje primjedbe, sugestije i prijedloge da bi taj natječaj zaista bio što bolji-zaključio je župan Kolar.
mstužić/zip.com.hr 18.07.2024.