U organizaciji Kluba podvodnih aktivnosti Zaron iz Krapinskih Toplica, suorganizaciji Općine Kumrovec, a uz potporu Krapinsko-zagorske županije, u subotu (13. travnja) je povodom Dana planeta Zemlje održana tradicionalna ronilačka akcija „Eko akcija”.
Akciju je pohvalio župan Krapinsko-zagorske županije Željko Kolar koji je istaknuo kako rijeka Sutla ima poseban status što se tiče zaštite, posebice zato jer je zaštićena i u Naturi 2000.
-Uglavnom se u ovim akcijama u koritu Sutle znala naći koja odbačena guma. Međutim, ova danas lokacija u Kumrovcu, palo je jedno drvo sa slovenske strane preko čitavog toka i tu se gomilao plastični otpad. Vjerujem da je to jedino takvo odlagalište ili neuređeni dio Sutle u čitavom njenom toku-rekao je župan Kolar, te ujedno zahvalio svima koji sudjeluju u akciji.
-Krapinsko-zagorska županija je pokrovitelj, suorganizator svake ovakve akcije koje naš ronilački klub radi na području županije. Ja se dečkima i curama, koji su danas odlučili provesti subotu čisteći našu Sutlu, stvarno od srca zahvaljujem-poručio je župan Kolar.
Akcija je održana u Kumrovcu na rijeci Sutli, a u pomoć je stiglo 60 ronioca iz Varaždina, Kutine, Požege, Zagreba te domaćeg kluba Zaron. Da se neugodno iznenadio stanjem rijeke u tom dijelu istaknuo je predsjednik kluba Zaron, Bogdan Celinić.
-Jako je onečišćeno, neugodno sam se iznenadio. Nismo očekivali da će biti toliko smeća, tamo gdje mi inače čistimo je smeće obično na dnu pa mi ronimo, a ovdje će biti vrlo malo ronjenja-rekao je predsjednik Zarona Celinić, te dodao kako to nije jedina akcija koju organiziraju te da sudjeluju u raznim akcijama po čitavom Jadranu.
-Uvijek smo pozvani, od Kvarnera pa do Dalmacije, a slijedeća eko akcija je slijedeći tjedan 21.4. u Lošinju gdje nas ide 20-ak iz Zagorja, našeg kluba-rekao je Celinić.
U akciji je sudjelovalo i Športsko ribolovno društvo “Sutla” Klanjec čiji predsjednik Igor Malos je rekao kako se o čistoći i ljepoti rijeke Sutli i inače brinu, zajedno sa Zagorje zeleno i Županijom.
-Po nalazima, Sutla nije pretjerano onečišćena, ali nam dolazi dosta zagađenja sa slovenske strane, sa poljoprivredne strane sa pesticidima i to je dosta veliki problem, teško rješiv-rekao je Malos, te istaknuo kako je riblji fond u rijeci Sutli loš.
-Od 2000. godine imamo jako problem sa kormoranom koji je definitivno uništio čari sutlanskog ribolova. Krajem 90-ih smo imali oko 1300 članova, a sada smo spali, zbog nedostatka ribe, na 70 članova. Tu su nam zaštitili i devet vrsta ribe, ujedno su nam napravili i stanište vidre, koje nam godišnje radi strašnu štetu, a odštetu ne možemo dobiti. Imamo dva jezera na kojima nam vidre godišnje naprave 20-25 tisuća eura štete, a mi možemo kupiti nekakvu tonu ribe. Nemoguće je financijski nadoknaditi tu štetu koju nam vidre naprave-kazao je Malos.
Logističku podršku u realizaciji akcije dala je i Općina Kumrovec kao suorganizator, a svim sudionicima organizirali su i besplatno razgledavanje muzeja.