Nakon gotovo 300 prijeđenih kilometara Dravom i Dunavom, sudionici tradicionalnog memorijalnog spusta „Drava–Dunav: Srca za slobodu“, članovi Hrvatskog društva logoraša srpskih koncentracijskih logora – Podružnice Varaždinske županije, stigli su u Vukovar, gdje su im dobrodošlicu u Maloj vijećnici Palače Srijem poželjeli župan Vukovarsko-srijemske županije Ivan Bosančić i župan Varaždinske županije Anđelko Stričak.
Ovaj memorijalni projekt organizira se u povodu 35. obljetnice odlaska pripadnika Posebne jedinice policije Policijske uprave Varaždin u obranu Vukovara, a njime se odaje počast 21 poginulom i petorici nestalih pripadnika postrojbe, kao i svim hrvatskim braniteljima koji su svojim doprinosom sudjelovali u stvaranju samostalne i slobodne Hrvatske.
Uz snažnu poruku očuvanja uspomene na Domovinski rat, spust nosi i ekološku komponentu, budući da sudionici prolaze jednim od najvrjednijih europskih riječnih područja, poznatim po bogatoj prirodnoj raznolikosti i očuvanim riječnim staništima.
Dočekujući sudionike spusta, župan Ivan Bosančić naglasio je koliko je doprinos varaždinskih policajaca bio važan u obrani Vukovara, Slavonije i Hrvatske.
-Zato sam počašćen što sam ih, zajedno s mojim prijateljem i kolegom, varaždinskim županom Anđelkom Stričakom – također hrvatskim braniteljem – mogao dočekati u njihovom i našem Vukovaru te poželjeti dobrodošlicu sudionicima projekta „VUKOWARAŽDIN“. Izražavam neizmjerno poštovanje ovim hrabrim ljudima, od kojih je većina preživjela torture srpskih koncentracijskih logora, a koji su upravo završili svoj 300 kilometara dug riječni put Dravom i Dunavom. Trajanje ovog projekta, već pune 21 godine, živi je dokaz ustrajnosti, neraskidivog prijateljstva i veze iskovane u najtežim danima Domovinskog rata. Hvala im na svakom kilometru, na neizmjernom zajedništvu i žrtvi koju naša županija nikada neće zaboraviti – poručio je ovom prigodom župan Ivan Bosančić sa sudomaćinima, zamjenikom Darkom Dimićem i članom svog Savjeta za branitelje Zlatkom Zaobornijem.
Govoreći o značaju ove dugogodišnje tradicije, župan Anđelko Stričak podsjetio je na doprinos varaždinskih policajaca tijekom obrane istoka Hrvatske.
-Početkom Domovinskog rata, na samom pragu velikosrpske agresije, na ovo područje upućen je 1.121 policajac u sedam smjena, a svi oni dali su velik doprinos obrani ovog kraja.
Od njih 185 poginuo je 21, petorica se vode nestalima, ranjeno ih je 67, a kroz strahote srpskih koncentracijskih logora u Stajićevu, Sremskoj Mitrovici, Novom Sadu i Beogradu prošlo ih je 119, u trajanju od 20 do 269 dana.
Ovaj spust održava se već 21 godinu kao spomen na te ponosne ratne dane i naše poginule kolege. Ima i širu dimenziju s obzirom na to da je jedne godine u spustu sudjelovala profesorica Sveučilišta Sjever, koja je kontrolirala i uzimala uzorke vode, pa je ova akcija imala i znanstvenu notu – rekao je župan Stričak.
Predsjednik Podružnice Hrvatskog društva logoraša srpskih koncentracijskih logora Varaždinske županije Damir Makovec istaknuo je kako se spust organizira u sklopu projekta Vukowaraždin, koji već više od dva desetljeća simbolizira zajedništvo hrvatskih branitelja.
-Sreli smo u Vukovaru svoje kolege s kojima smo bili na prvoj crti obrane. Emotivno se vratiš u vrijeme od prije 35 godina. Spust inače kreće iz Međimurja, plovnim dijelom Drave, a predzadnje stajalište je Aljmaš, dok je posljednje stajalište Ada u Vukovaru – rekao je Makovec, dodavši kako su na ovakvim događajima uvijek prisutne velike emocije i osjećaji, ali i ponos te pripadnost zajednici.
Tijekom boravka u Vukovaru, župana Anđelka Stričaka i članove Podružnice primio je i gradonačelnik Vukovara Marijan Pavliček.



