Tijekom lipnja i srpnja, Planinarski dom u Radoboju postaje mjesto na kojem se održavaju NTC kampovi za djecu, pružajući im priliku za učenje, igru i nezaboravno iskustvo u prirodi.
U suradnji sa stručnjacima iz Javne ustanove Zagorje zeleno, djeca jednom tjedno posjećuju Planinarsko-poučnu stazu „Putovima orhideja“ na Strahinjčici, gdje uče o bogatom ekosustavu ovog područja.
Na Strahinjčici, polaznici kampa istražuju zanimljive aspekte flore i faune, s posebnim naglaskom na orhideje, livadnu i šumsku bioraznolikost, istaknula je Dijana Hršak, ravnateljica Javne ustanove “Zagorje zeleno”.
-Kroz ove aktivnosti, djeca stječu vrijedna znanja o prirodnim ljepotama i važnosti očuvanja okoliša. Tijekom trajanja kampa, stazu je obišlo preko dvjestotinjak djece, a moram naglasiti da mi tijekom godine za sve zainteresirane organiziramo obilazak staza, naših zelenih učionica i razne edukacije. Imamo zaista stručnjake u Javnoj ustanovi koji na zanimljiv način nastoje probuditi u svima ljubav prema prirodi – poručila je Hršak dodavši kako je na Strahinjčici zabilježeno čak 32 vrste orhideja, dok su suhi brdski travnjaci na Platu i Poljanama „orhidejski vrtovi“ na kojima raste preko 15 vrsta orhideja.
Naime, orhideje zbog svog egzotičnog izgleda, prekrasnih cvjetova i osebujnog cvata, s pravom nose naziv aristokrata biljnoga svijeta. Iako su jedna od najbrojnijih porodica biljaka, na prirodnim staništima vrlo su rijetke. Sve orhideje strogo su zaštićene vrste i zabranjeno ih je brati, skupljati, uništavati, sjeći ili iskopavati. Ugrožene su zbog zapuštanja brdskih travnjaka koji se pretvaraju u šikare, uništavanja staništa i branja.
Također je važno istaknuti kako boravak u prirodi također omogućuje djeci, a i odraslima da se povežu s okolišem, razvijaju odgovorno ponašanje prema prirodi i usvajaju zdrave životne navike. Tjelesna aktivnost na svježem zraku ne samo da poboljšava fizičko zdravlje, već također potiče sve nas da prihvatimo kretanje kao važnu i zabavnu komponentu svakodnevnog života.
Sam program NTC učenja temelji se na modernim metodama koje uzimaju u obzir razvoj i funkcionalnost mozga. Aktivnosti i igre osmišljene su kako bi pozitivno utjecale na mentalni razvoj djece, potičući njihovu kreativnost, koncentraciju i socijalne vještine, a istraživanja pokazuju da ovakvi programi imaju dugoročne koristi za neurološki razvoj u ključnom razdoblju rasta.
Ovaj sadržaj sufinanciran je sredstvima Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija.