Novo zakonsko rješenje koje predviđa da umirovljenici koji rade puno radno vrijeme primaju samo polovicu mirovine izazvalo je burne reakcije i pokrenulo inicijativu za ustavnu provjeru tog propisa.
-Podnosimo ustavnu tužbu jer smatramo da je nepravedno da netko tko mora raditi jer od mirovine ne može preživjeti, bude kažnjen oduzimanjem dijela prava koje je stekao tijekom svog radnog vijeka. Riječ je o mirovini na koju su uredno plaćeni svi doprinosi i porezi-izjavio je Lazar Grujić, predsjednik Stranke umirovljenika.
Prema podacima Eurostata, Hrvatska je među vodećim zemljama kada je riječ o zaposlenosti umirovljenika, prenosi Poslovni dnevnik.
Hrvatski zavod za mirovinsko osiguranje bilježi oko 36.000 umirovljenika koji rade, što čini oko tri posto umirovljeničke populacije. Međutim, iz nekih sindikata zasad ne zauzimaju čvrst stav.
-Čekat ćemo odluku Ustavnog suda. Naš je stav generalno protiv toga da umirovljenici rade puno radno vrijeme jer vjerujemo da većina njih od mirovine treba moći živjeti dostojanstveno-poručila je Višnja Stanišić, predsjednica Sindikata umirovljenika Hrvatske.
Odbor za mirovinski sustav podijeljen je po ovom pitanju. HSU ističe da je zakon prošao sve potrebne procedure, dok oporba izražava nezadovoljstvo.
-Zakon je bio predstavljen javnosti, prošao je javno savjetovanje, oba čitanja u Saboru i nakon toga je usvojen-naglasio je Veselko Gabričević, član HSU i član Odbora za mirovinski sustav.
S druge strane, oporba poručuje da je situacija neprihvatljiva.
-U Njemačkoj, kad ste zaradili mirovinu, ona vam pripada bez uvjeta. Kod nas je jedini razlog za ovakvu praksu politička volja Vlade Andreja Plenkovića-izjavio je Mišo Krstičević iz SDP-a.
Iz Ministarstva rada poručuju da su svi prijedlozi razmatrani unutar Nacionalnog vijeća umirovljenika te ističu kako se obavezni mirovinski sustav temelji na principima međugeneracijske solidarnosti.
-Sustav se oslanja na solidarnost – sadašnji zaposleni financiraju mirovine sadašnjih umirovljenika. Stoga se ne može govoriti o povredi ustavnog prava na imovinu-navode iz Ministarstva.
Grujić, međutim, smatra da je praksa nepravedna: „Zakon dopušta rad, ali onda vam uzme pola od, primjerice, 300 eura mirovine. To je društveno neosjetljivo, nemoralno i asocijalno.“
Ustavna tužba planira se predati već početkom idućeg tjedna, a umirovljenici se nadaju da će sud imati razumijevanja za njihove argumente.
zip.com.hr/poslovni.hr 14.07.2025.