Connect with us

Mediji

Rak vrata maternice-treći najčešći rak kod žena u Hrvatskoj s visokim potencijalom prevencije

Po pojavnosti, u Hrvatskoj je rak vrata maternice treći najčešći rak žena u dobi od 30 do 49 godina (iza raka dojke i štitnjače).

U posljednjih pet godina u Hrvatskoj godišnje prosječno od raka vrata maternice oboli oko 300 žena, a umre njih više od 100. Za rak vrata maternice se kaže da je jedan od najpreventabilnijih vrsta raka u ljudskom tijelu, jer su poznati glavni čimbenici u njegovu nastanku i postoje učinkovite mjere sprječavanja.

I epidemiolozi se bave rakom vrata maternice

Osim ginekologa i onkologa rakom vrata maternice bave se i epidemiolozi jer se radi o bolesti koja je u većini slučajeva uzrokovana dugotrajnom infekcijom HPV-a. Zadatak javnog zdravstva pa tako i epidemiologa je prevencija raka vrata maternice, a prevencijom i edukacijom bavi se i specijalizantica epidemiologije u Zavodu za javno zdravstvo Krapinsko-zagorske županije Lucija Gajski, dr. med. koja je gostovala u trećoj emisiji ovogodišnjeg ciklusa serijala „Rak nije mrak“ koji se u organizaciji udruge Onkološki pacijent, a u partnerstvu sa Zagorskom ligom protiv raka i udrugom Europa Donna Krapina emitira na četiri lokalne radijske postaje: Radiju Hrvatsko zagorje Krapina, Radiju Marija Bistrica, Radiju Stubica i Radiju Zlatar.

Rizični čimbenici

Iako je rak vrata maternice u 99% slučajeva uzrokovan dugotrajnom infekcijom HPV-om, postoje i neki čimbenici rizika povezani s dugotrajnom infekcijom HPV-om te razvojem raka uslijed infekcije. To su pušenje, pretilost, dugotrajna uporaba oralne kontracepcije, visok paritet te koinfekcija virusom herpes simplex tip 2 ili virusom HIV-a.

Što je HPV?

HPV odnosno Humani Papiloma Virus je virus koji voli epitel kože i sluznica. Postoji preko 200 različitih tipova HPV-a. Neki uzrokuju bradavice, a neki mogu uzrokovati rak vrata maternice, rak stidnice ili rodnice u žena, rak penisa u muškaraca i rak grla i anusa kako u žena tako i u muškaraca. Doktorica Gajski kaže kako mnogi misle da su muškarci tako reći sigurni od HPV-a, da je to virus koji zahvaća samo žene, no rak grla i anusa su itekako u porastu tako da infekcija HPV-om zahvaća oba spola. HPV možemo podijeliti na HPV niskog i visokog rizika. HPV niskog rizika uzrokuje bradavice koje su obično bezbolne i bez ikakvih izraženih drugih simptoma te promjene na sluznici koje ne dovode do promjena u vidu raka. HPV visokog rizika može dovesti do abnormalnih promjena na stanicama, odnosno može dovesti do jednog od pet tipova raka koje HPV uzrokuje. Na vratu maternice se to zove CIN (cervikalna intraepitelna neoplazma) koja može prijeći u rak vrata maternice.

Simptomi HPV infekcije

Simptom infekcije može biti pojava bradavica, ali većinom nema nikakvih simptoma. Upravo je to problem, ističe specijalizantica epidemiologije Gajski, dodajući da na taj način lako možemo svom partneru prenijeti infekciju, a da toga nismo ni svjesni. Većina žena s pozitivnim HPV testom neće dobiti genitalne bradavice ili CIN, jer će, ovisno o stanju imunološkog sustava, doći do samoizlječenja.

Testovi koji mogu otkriti promjene

Prije svega, tu je PAPA test kao dio rutinskog ginekološkog pregleda gdje se uzima obrisak spontano odljuštenih stanica rodnice, vrata maternice i kanala vrata maternice. Obrisak se nanese na predmetno stakalce i mikroskopski analizira. Bezbolan je, brz i lako izvediv. Cilj je, među ženama koje nemaju nikakve simptome niti okom vidljive promjene, otkriti premaligne lezije kako bi se na vrijeme mogle liječiti. PAPA test pruža informacije i o prisutnosti upale te postojanju nekih spolno prenosivih bolesti. Ponavlja se svakih godinu dana, no dr. Gajski kaže kako je danas preporuka da se PAPA test radi svake tri godine budući da je za razvoj raka vrata maternice potreban dugi niz godina te se stignu uhvatiti premaligne lezije. Ako nalaz PAPA testa pokazuje neki CIN, ne treba odmah paničariti, nego razgovarati sa svojim ginekologom što dalje. PAPA test treba napraviti svaka djevojka nakon prvog spolnog odnosa te od tada ići svake godine na redoviti ginekološki pregled, savjetuje dr. Gajski.

Kao nadopuna PAPA testu je testiranje na HPV kojim se utvrđuje postoji li HPV infekcija i određuje se tip virusa kojim je osoba zaražena. Postupak prilikom uzimanja uzorka za testiranje na HPV sličan je onom kod PAPA testa i provodi se tijekom ginekološkog pregleda. Pozitivan rezultat testiranja na HPV pokazuje zaraženost HPV-om i ukazuje na povećani rizik od razvoja premalignih stanja i raka vrata maternice, pogotovo ako je riječ o infekciji visokorizičnim tipovima virusa, no to još uvijek ne znači da se razvio rak niti da će se razviti.

Genitalni HPV ne može liječiti, no može se spriječiti

Specijalizantica epidemiologije u Zavodu za javno zdravstvo Krapinsko-zagorske županije Lucija Gajski, dr. med. kaže da se genitalni HPV ne može liječiti. U većini slučajeva organizam se sam bori protiv virusa svojim imunološkim sustavom. Međutim, liječiti se mogu zdravstveni problemi koje genitalni HPV može uzrokovati kao što su genitalne bradavice, epitelne promjene vrata maternice i rak vrata maternice. Nakon liječenja genitalnih bradavica HPV može ostati u organizmu, što znači da ga možemo prenijeti na partnera.

Što se cijepljenja tiče, kod nas je registrirano cjepivo protiv HPV-a pod nazivom Gardasil-9 koje štiti od devet najčešćih tipova HPV-a i nalazi se u Nacionalnom programu cijepljenja za svu djecu od 5. do 8. razreda osnovne škole, a mogu se cijepiti svi od devet do 25 godina starosti te je za njih cjepivo besplatno. Također, cjepivo je besplatno i za osobe s određenim kroničnim bolestima te osobe oslabljenog imunološkog sustava. Doktorica Gajski kaže da je najbolje cijepiti djecu prije prvog spolnog odnosa i u spomenutoj dobi kad je imunološki sustav najjači da stvori najbolju obranu. Učenici osmih razreda, srednjoškolci i studenti cijepe se u nadležnim školskim tj. studentskim ambulantama Službe za školsku i adolescentnu medicinu. Osobe izvan redovnog sustava školovanja cijepe se u nadležnim Higijensko-epidemiološkim odjelima Zavoda za javno zdravstvo, u Zlataru, Zaboku i Krapini.

Simptomi raka vrata maternice

U ranom stadiju većinom nema simptoma, a u uznapredovalim stadijima mogu se pojaviti nepravilno krvarenje, krvarenje nakon spolnog odnosa, čudan iscjedak, bolovi u zdjelici i donjem dijelu leđa. Kad se pojave simptomi, tad je često već kasno za izlječenje. Zato dr. Gajski savjetuje redovite ginekološke preglede.

Kako se liječi rak vrata maternice?

Najuspješnije liječenje je sprečavanje nastanka premalignih promjena. Izlječenje u predstadijima gotovo je stopostotno. Premaligne lezije se odstrane minimalno invazivnim zahvatima kao što su LLETZ (engl. Large Loop Excision Transformation Zone), konizacija nožem ili laserom. Ako su premaligne promjene manjeg stupnja koriste se različiti postupci uklanjanja promijenjenog epitela kao što su krioterapija, laservaporizacija i elektrokauterizacija. Viši stadiji invazivne maligne bolesti uspješno se liječe kirurškim zahvatima uklanjanja vrata maternice, maternice ili maternice s jajnikom i jajovodima, uklanjanjem tkiva oko maternice s limfnim čvorovima zdjelice, te zračenjem i kemoterapijom.

Preventivne akcije

Zavod za javno zdravstvo Krapinsko-zagorske županije svake godine posebnu pažnju posvećuje obilježavanju Dana mimoza i Mjeseca borbe protiv raka vrata maternice stoga su u siječnju u suradnji sa Zagorskom ligom protiv raka, Općom bolnicom Zabok i bolnicom hrvatskih veterana te croMSIC-om održali predavanja u tvrtkama diljem županije čiji kolektiv u najvećem broju čine žene. Na predavanjima je sudjelovalo 200-tinjak žena. Također, od tvrtki su se prikupljale donacije koje su zatim donirane Općoj bolnici Zabok. Uz to, organizirana je i podjela mimoza u suradnji s Domom zdravlja KZŽ u Zaboku, Krapini i Zlataru.

Više informacija o navedenoj temi svi zainteresirani mogu pronaći na mrežnim stranicama Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo, Zavoda za javno zdravstvo Krapinsko-zagorske županije te na društvenim mrežama, a nova emisija „Rak nije mrak“ na rasporedu je za dva tjedna.

zip.com.hr/radio-stubica.hr 28.04.2025.

Continue Reading

Aktualno

Pregled privatnosti

Ova web stranica koristi kolačiće tako da vam možemo pružiti najbolje moguće korisničko iskustvo. Podaci o kolačićima pohranjuju se u vašem pregledniku i obavljaju funkcije poput prepoznavanja kod povratka na našu web stranicu i pomaže našem timu da shvati koji su dijelovi web stranice vama najzanimljiviji i najkorisniji.