Ekologija

Može li poduzetništvo biti uspješno i održivo? Može i mora – to nam je svima zadatak!

U organizaciji Poslovnog kluba – Skup za Zagorje u utorak, 21. studenoga 2023. godine, u Poslovno-tehnološkom inkubatoru Krapinsko-zagorske županije održana je konferencija „Pametno i zeleno Zagorje”.

Tematski su dotaknute važne teme kao što su trendovi zelenih politika, izazovi klimatskih promjena, zelena tranzicija gospodarstva i europski standardi ekopolitika, a na panelu “Može li poduzetništvo biti uspješno i održivo“, svoja razmišljanja i iskustva sa sudionicima konferencije podijelili su: direktor RGNC grupe Anđelko Švaljek, Ivana Kolar iz Julius Rosea, Darko Petrinec iz Deloitte Croatia i Domagoj Kamenski iz tvrtke Kamgrad.

Panel je moderirala direktorica Poduzetničkog centra Krapinsko-zagorske županije Helena Matuša koja je istaknula kako postoje dvije teze kad se govori o održivom i uspješnom poslovanju. Jedna od teza govori da ugraditi određene koncepte održivosti u poslovanja, stvara dodatne troškove zbog kojih se profit smanjuje, s druge strane jedna teza govori da održivi koncepti dugoročno dovode do većih financijskih povrata, ali i više klijenata i većeg zadovoljstva klijenata.

-Zelenu i održivu gradnju vidimo kod puno javnih projekata, ali i sve više kod privatnih investitora. Oni koji planiraju dugoročno i žele imati dodatnu vrijednost u svojim projektima razmišljaju upravo na taj naič i u svoje projekte implementiraju elemente zelene gradnje – od bolje izolacije do pametnog korištenja otpadnih voda i kišnica – naglasio je Domagoj Kamenski iz tvrtke Kamgrad.

-Novci koji će ići u projekte energetske tranzicije ići će kroz financijaše, koji će biti poluga plasmana tog novca i bit će jako bitno da se dobro sluša ono što muči financijsku industriju. Samo tako se mogu artikulirati svi izazovi koji su pred nama, a čije rješavanje je preduvjet za tu željenu održivost – poručio je Darko Petrinec iz Deloitte Croatia.

-Svatko od nas danas može birati s kim surađuje, s kim radi i za koga radi. Posla ima dovoljno na tržištu da ne pristajemo surađivati za i sa onima kojima to nije važno. Samim tim svojim ponašanjem i odnosom možemo pokazati što vjerujemo, što želimo i kako funkcioniramo. Ako svoju podršku damo onima koji rade po principu održivog razvoja, u konačnici ćemo doći i do nekih rezultata. Sve je stvar našeg izbora – istaknula je Ivana Kolar, Julius Rose.

-Svega 1 posto tekstila se reciklira u svijetu i mi smo tu vidjeli svoju poslovnu i tržišnu priliku. U našu halu danas stane 400-500 tona tekstila. Što danas prikupimo najkasnije u 48 sati pretvorimo u gotove proizvode koje natovarimo u šlepere i izvezemo i to smo u svakom trenutku spremni pokazati – naveo je iskustva Anđelko Švaljek, direktor RGNC grupe Zabok i aktualni predsjednik HGK Županijske komore Krapina.

Obzirom da je Komora tijekom protekle godine organizirala ciklus konferencija o cirkularnoj ekonomiji, Švaljek je naglasio tijekom konferencije da je gospodarstvo u ovoj županiji prvenstveno proizvodno i izvozno orjentirano, da smo u odnosu na ostale županije znatno ispred. Istaknuo je kako je čak četiri do pet najvećih tvrtki u Hrvatskoj, koje se bave recikliranjem u različitim tehnologijama i različitim materijalima, dolaze iz Krapinsko-zagorske županije i to je dokaz da smo itekako svjesni da poslovanje treba biti održivo.

sleljak/zip.com.hr 22.11.2023.

Aktualno

Exit mobile version