Aktivizam

Još nam puno treba do ravnopravnosti – zaključci tribine “Žene danas, rodna ravnopravnost u privatnom i poslovnom životu”

Povodom 16 dana aktivizma protiv nasilja nad ženama, u četvrtak, 07. prosinca 2023. u Krapini je održana tribina na temu “Žene danas, rodna ravnopravnost u privatnom i poslovnom životu”.

Tribina se održala u organizaciji CESI – SOS telefona i savjetovališta za žene žrtve nasilja Krapinsko-zagorske županije i Gradske knjižnice Krapina Naime, 16 dana aktivizma počinje 25. studenog na Međunarodni dan borbe protiv nasilja nad ženama, u sjećanje na ubijene sestre Mirabal koje je 1960. godine u Dominikanskoj republici brutalno dao ubiti diktator Trujillo. Danas nije više 1960, već je kraj 2023. godine, no žene diljem svijeta se i dalje bore sa istim ili sličnim problemima.

Prema Strategiji za ravnopravnost spolova Vijeća Europe od 2018. do 2023. ravnopravnost spolova podrazumijeva jednaka prava žena i muškaraca, djevojčica i dječaka, kao i jednaku vidljivost, osnaživanje, odgovornost i sudjelovanje u svim područjima javnog i privatnog života. Također podrazumijeva ravnopravan pristup resursima i njihovu ravnopravnu raspodjelu između žena i muškaraca.

Kako je na tribini kazala Tena Sambolić Petrišićvoditeljica SOS telefona, iako je napredak vidljiv i pravni status žena u Europi nesumnjivo se poboljšao tijekom posljednjih desetljeća, još smo daleko od stvarne ravnopravnosti žena i muškaraca.

-Razlike između spolova i strukturne zapreke i dalje su prisutne u mnogim područjima te
ograničavaju žene i muškarce na njihove tradicionalne uloge i sputavaju žene u njihovim
mogućnostima ostvarivanja svojih temeljnih prava. Rezultati redovitog praćenja i istraživanja ukazuju na veoma spor napredak kad je riječ o sudjelovanju žena u politici, njihovom pristupu pravosuđu i uklanjanju štetnih rodnih stereotipa i seksizma. Nasilje nad ženama i dalje je jedan od najizraženijih primjera nejednake raspodjele moći između muškaraca i žena – istaknula je Sambolić Petrišić te dodala kako ono istodobno predstavlja povredu ljudskih prava žena i glavnu prepreku ravnopravnosti spolova.

Istraživanje organizacije CESI iz 2011. koje je bilo prvo takvo u RH

Muškarci i rodna ravnopravnost u RH – Ovo istraživanje dio je međunarodnog istraživanja o
muškarcima i rodnoj ravnopravnosti pod nazivom IMAGES – International Men and Gender
Equality Survey. Istraživanje je u RH provedeno na uzorku od 1500 muškaraca i 505 žena u dobi od 18-68 godina i to u gradu Zagrebu i u drugm gradovima i selima.

Rodna ravnopravnost – samo u stavovima ali ne i u ponašanju. Na razini stavova većina muškaraca podupire rodnu ravnopravnost ali zaostaju na razini ponašanja/praksi. Prema stavovima, najveći dio muškaraca, njih 77 posto je u kategoriji najviše ravnopravnih muškaraca, 15 posto ih je u kategoriji umjereno ravnopravnih, dok je 3 posto u kategoriji najmanje ravnopravnih.

Istovremeno, dvije trećine muškaraca zastupa stavove koji podupiru stereotipnu mušku rodnu ulogu i njene karakteristike kao što su hrabrost, čvrstoća, neranjivost. Mlađi, obrazovaniji muškarci i oni viših prihoda skloniji su rodno ravnopravnim stavovima. Polovina muškaraca (53 posto) nije uzela dopust pri rođenju djeteta, a nešto manje od petine muškaraca (oko 17 posto) bilo je prisutno u rađaoni za vrijeme rođenja djeteta.

Mlađi i obrazovaniji muškarci bili su skloniji prisustvovati porodu i uzeti dopust pri rođenju djeteta. Oni muškarci koji zastupaju rodno ravnopravne stavove manje su skloni upotrebi fizičkog i seksualnog nasilja protiv partnerice, i manje su skloni biti počinitelji seksualnog nasilja kao dio muške grupe. Suprotno tome, muškarci najmanje ravnopravnih stavova, skloniji su korištenju seksualnih usluga, homofobičnim stavovima i rizičnom ponašanju (sudjelovanje u tučama, krađama i pripadnost bandama).

Ukratko zaključci istraživanja CESI

Visoka razina homofobije
Kućanski poslovi i briga o djeci –neravnopravna podjela posla
Ekonomski stres – neodrživost uloge muškarca hranitelja obitelji
Seksualnost – veća ravnopravnost, veće zadovoljstvo seksualnom vezom
Nasilje protiv žena – veća ravnopravnost manja upotreba nasilja protiv žena
Muškarci najviše ravnopravnih stavova manje su skloni upotrebi nasilja protiv partnerice
Rizična ponašanja – neravnopravni stavovi, veća sklonost rizičnom ponašanju

sleljak/zip.com.hr 07.12.2023.

Aktualno

Exit mobile version