Institucije

“Posebno nas veseli što smo došli u četvrtu fazu kad ćemo moći proizvoditi vina od zagorskih autohtonih sorata” – poručuje župan Kolar

Krapinsko – zagorski župan Željko Kolar u srijedu, 19. listopada 2022. zajedno sa suradnicima i partnerima na projektu očuvanja autohtonih sorata vinove loze Hrvatskog zagorja, obišao matičnjak odnosno rasadnik i mladi vinograd na području općine Sveti Križ Začretje.

Tijekom ovog projekta naglasak se stavlja i na proizvodnju sadnica te će projekt kroz nekoliko godina pokazati svoje najveće vrijednosti, a to znači da se sadnice zagorskih sorti moći kupiti te da će se moći kušati vino originalnih zagorskih belina.

Sanja Mihovilić, pročelnica Upravnog odjela za gospodarstvo, poljoprivredu, turizam, promet i komunalnu infrastrukturu KZŽ podsjetila je sve nazočne da je cjelokupan projekt započeo još 2006. godine, kada je prepoznata potreba za istraživanjem i očuvanjem autohtonih sorata na području Hrvatskog zagorja: “Tada je sklopljena suradnja s Agronomskim fakultetom koji ovaj projekt može kvalitetno voditi. U 16 godina provedene su razne faze istraživanja, a Županija je za ovaj projekt osigurala financijska sredstva. Dosad je za istraživanje, tiskanje monografije, niz promotivnih aktivnosti i suradnju s Agronomskim fakultetom uloženo 1,2 milijuna kuna i tu se zaista radi o izuzetno dobroj suradnji znanstvene struke i lokalne samouprave te gospodarstva,” – pojasnila je Mihovilić.

Profesor na Agronomskom fakultetu, voditelj projekta revitalizacije autohtonih sorata vinove loze Hrvatskog zagorja Edi Maletić, naglasio je da je glavni zadatak bio utvrditi koje su sorte nepravedno zapostavljene i koje se zaslužuju vratiti u zagorske vinograde. “Cilj je bio pronaći stare zagorske sorte, identificirati ih, kolekcionirati i revitalizirati, što znači vraćanje tih sorata u zagorske vinograde, odnosno od svega nekoliko trsova u starim zagorskim vinograda razmnožiti ih u dovoljnoj mjeri da imamo dovoljno repromaterijala za proizvodnju sadnica. Devet je ključnih sorti koje smo pronašli i koje smo u postupku evaluacije njihovih karakteristika izdvojili kao vrijedne da bi se vratili u zagorske vinograde. Prije svega to je Starohrvatska belina, to je Svetokrižka belina, to je Sokol, znači to su te tri sorte koje su se već i raširile po zagorskim vinogradima i čija vina su krenula na tržište. To su još uvijek male količine iz jednostavnog razloga što smo krenuli od malog broja trsova pa je potrebno vrijeme da se postigne velika količina, kako trsova u vinogradu tako i vina, ali isto tako puno nade polažemo u recimo u Volovinu, jednu odličnu ružičastu sortu koja daje fantastična muškatna roze vina, zatim je tu mala belina, pikasta belina, dišeća ranina, sve su to sorte koje mogu dati izvrsna vina, možda ne u svim kategorijama ali neke su se već pokazale izvrsnim za pjenušce. – Tržište sve više traži laganija, lepršavija i svježija vina, a spoj zagorske kuhinje s takvim, zagorskim vinima može dati izvrsne rezultate,”– rekao je Maletić te dodao da su u postupku proizvodnje raznih desertnih vina i predikata i da će se pokriti sa belinama vina u svim kategorijama, od pjenušca pa do vrhunskog desertnog vina.

Mladen Kantoci, voditelj proizvodnje tvrtke Trgocentar izrazio je zadovoljstvo što su se uključili u ovaj projekt: “Nalazimo se ispred vinograda koji je sađen ove godine u 6 mjesecu, radi se o oko 18.000,00 loza na ove tri lokacije koje smo obišli. Mi smo pokrenuli ovu
proizvodnju 2012. godine sa podizanjem prvog matičnjaka vinove loze, gdje su se uzimali pupovi da bi sa prošlom godinom krenuli u proizvodnju sadnog materijala, bez kojeg ovoga sada ne bi bilo i mislim da se vidi da se radi o vrhunskom sadnom materijalu. Proizvodnja ide dalje, mi ćemo postići nekih 40.000,00 sadnica za sljedeću godinu koje će onda biti ponuđene kroz našu prodajnu mrežu svim zainteresiranim vinogradarima,” – istaknuo je Kantoci.

Poznati hrvatski gastronom Radovan Marčić rekao je da su zagorska vina sve bolja i da je ova priča za njega senzacija: “Ovdje svjedočim nekom novom početku, ali ovo je nevina priča zato što se na fantastičan način spojila znanost, produkcija i profesija, te se radi jedan brend tih zagorskih vina u nastajanju i koja će biti jedan pravi spoj sa našim autohtonim i tradicionalnim jelima,” – naglasio je Marčić.

Načelnik Svetog Križa Začretje, Marko Kos objasnio je da postoji dokumentacija da su u prošlosti upravo iz ovih područja po cijeloj Europi bila distribuirana vina, no naravno pojavom raznih bolesti i sa vremenom mnogi su bili zapušteni: “Drago mi je što smo se vratili svojim podnebljima i da smo iskoristili ove sjajne položaje za proizvodnju ovih vrhunskih vina. Lagana, lepršava zagorska vina mislim da mogu biti dika svima nama i veselimo se da ćemo u budućim periodima na svakom zagorskom stolu pronaći ovaj proizvod. Sveti Križ Začretje je naravno izvrsna lokacija za naše rasadnike tako da ja vjerujem da ovaj projekat ima dobru podlogu i županiji i općinama i svim poduzetnicima koji su se voljni uključiti u ovakvu akciju i ovakav veliki projekt jer ovo nije samo projekt ovo je uistinu poduhvat koji u budućnosti može dati ogromne rezultate na eno-gastro sceni i na cijeloj turističkoj karti Krapinsko zagorske županije i općine Sveti križ Začretje, “- naglasio je Kos.

Kako je i danas obilaskom terena bilo vidljivo, ljepota prirode i položaj zagorskih vinograda na prekrasnim zelenim bregima Zagorja zaista plijeni pažnju, Zagorje je bajka na dlanu i nije čudno što je, prema riječima župana Željka Kolara, Krapinsko – zagorska županija odlična vinska regija: “Kod nas se proizvode vrhunski pjenušci, ledena i sortna vina, a žive i rade vinogradari i podrumari koji su na svim europskim i svjetskim izložbama vina osvojili i najveća odličja. Sada nas posebno veseli što smo došli u četvrtu fazu kad ćemo moći proizvoditi vina od zagorskih autohtonih sorata te ćemo moći kroz matičnjak ponuditi sadnice koje će Krapinsko – zagorska županija subvencionirati sa 50%, – najavio je župan Kolar.

“Radit će se o otprilike 20 tisuća svehrvatske beline i 10 tisuća čokota svetokriške bjeline, a cijena će biti formirana na proljeće prije puštanja sadnica u prodaju. Broj sadnica 2024. godine povećat ćemo za 100%, a čitavo će vrijeme Županija kroz mjere ruralnog razvoja sufinancirati same cjepove. Došli smo u fazu kada našim velikim vinarima nudimo da u svoje vinograde zasade autohtone zagorske sorte i iz njih proizvode vrhunska zagorska vina te da počnemo brendirati zagorsku belinu, koju želimo kao vino zaštititi uz pomoć struke odnosno našeg stalnog partnera, zagrebačkog Agronomskog fakulteta – rekao je Kolar te naglasio: “To je nešto čemu ćemo se posvetiti u naredne tri godine. Čitavo vrijeme ističemo da smo jedina regija u Europi koja ima zaštićen kompletan meni – puricu kao glavno jelo, prilog mlinci, deseret štrukli, dodatak bagremov med zagorskih brega, a sad nam je želja zaštiti i zagorsku belinu kao vino. U tom ćemo trenutku sigurno biti jedinstveni u Europi i uz našu turističku zajednicu, uz naš novi brending i promociju, sigurno ćemo biti interesantni europskom tržištu kao destinacija – istaknuo je župan te najavio kako će raspisati natječaj na nacionalnoj razini za novi vizualni identitet zagorske beline.

sleljak/zip.com.hr 19.10.2022.

Aktualno

Exit mobile version