Institucije

Med je najzdraviji prehrambeni proizvod – istaknuo župan Kolar i najavio povećanje potpora pčelarima

U srijedu, 26. srpnja 2023. u Poslovno-tehnološkom inkubatoru Krapinsko-zagorske županije u Krapini održana je konferencija za medije na temu Natječaja  za potporu za očuvanje pčelinjeg fonda na području Krapinsko-zagorske županije u 2023. godini.

Javni natječaj za potporu za očuvanje pčelinjeg fonda na poljoprivrednim gospodarstvima na području Krapinsko-zagorske županije s ciljem održavanja i povećanja broja pčelinjih zajednica bio je otvoren od 26. svibnja do 26. lipnja ove godine. Zahtjev su mogli podnijeti poljoprivrednici upisani u Upisnike Agencije za plaćanja u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju Podružnice Krapinsko-zagorske županije sa sjedištem na području Krapinsko-zagorske županije, a uvjet je bio i da se bave primarnom proizvodnjom poljoprivrednih proizvoda te da imaju registrirane košnice pčela upisane u Upisnik pčelara i pčelara pri Hrvatskom pčelarskom savezu.

Viša savjetnica za pravne poslove u Upravnom odjelu za gospodarstvo, poljoprivredu, turizam, promet i komunalnu infrastrukturu Tihana Husak podsjetila je kako je iznos potpore po košnici (pčelinjoj zajednici) iznosio najmanje 1,33 eura, a najviše 3,98 eura, a maksimalni iznos potpore koji je korisnik mogao ostvariti je 664,00 eura.

Povjerenstvo za praćenje provedbe pravilnika za provjeru mjera razvoja poljoprivredne proizvodnje na svojoj sjednici utvrdilo je potporu po pčelinjoj zajednici u iznosu od 2,65 eura. Ukupno je dodijeljeno potpora za 87 korisnika i ta potpora uključuje 7.658 pčelinjih zajednica, što ukupno iznosi 20.117,65 eura – kazala je Husak.

Darko Milinković, predsjednik Udruge pčelara “Nektar” iz Konjščine u ime Saveza pčelarskih udruga Krapinsko-zagorske županije zahvalio je Krapinsko-zagorskoj županiji što unatrag tri godine daje potporu za očuvanje pčelinjeg fonda.

-To je bitno za naše pčelare obzirom da smo imali jako loše godine i priroda nas nije pomazila. Danas nažalost ne možemo održati pčele da se opskrbe sa hranom iz prirode pa ih moramo poduprijeti sa dodatkom šećera, sve ovisi o vremenskim prilikama – naglasio je Milinković dodavši da se dosta velika kvaliteta meda postiže upravo zahvaljujući i ovim potporama.

-Prepoznati smo i van županije, čak i u inozemstvu gdje smo dobivali šampionske titule i tako smo promovirali i našu Županiju – dodao je Milinković te zaključio da su klimatske promjene uzrokovale da pčelari konstantno moraju dohranjivati pčele, što je prije desetak godina bila nepoznanica.

Krapinsko-zagorski župan Željko Kolar, podsjetio je kako je bagremov med zaštićen oznakom izvrsnosti na europskoj razini i da na području KZŽ imamo tri certificirana proizvođača “Zagorskog bagremovog meda”.

-Na području Krapinsko-zagorske županije imamo registrirano 479 pčelara sa 21.550 košnica. U najboljim godinama proizveli smo po 630 tisuća bagremovog meda, što je u nekakvoj proizvodnji bilo oko 72 posto. Nažalost u posljednjih 5 godina možemo reći da je samo jedna godina bila prava – medna godina, gdje je naša priroda bila naklonjena našim pčelarkama i pčelarima i da su u punom obimu mogli iskoristiti svoje kapacitete – rekao je župan.

Također je dodao kako su vremenske promjene ekstremne posljednjih godina i da će ove potpore svake godine morati biti sve veće, a također svi zajedno moramo voditi brigu i o uporabi pesticida u poljoprivrednoj proizvodnji, kako ne bi dodatno uništili pčele.

-Imamo sreću što posljednje dvije-tri godine nismo imali većih pomora pčela, kao što je bilo u nekim susjednim županijama – poručio je župan Kolar te naglasio kako je danas potreba da se potporama pomažu pčelari.

-Mi smo u posljednje tri godine 2021/2023 za 258 korisnika dodijelili bespovratnih potpora u iznosu od 72.850 eura ili 548 tisuća kuna – istaknuo je župan dodavši da na taj iznos je još bilo sredstava direktno za edukacije, nabavu opreme te naglasio “Sajam i izložbu zagorskog meda” koja se organizira svake godine zajedno sa Savezom pčelara i najveći je u Hrvatskoj.

sleljak/zip.com.hr 26.07.2023.

Aktualno

Exit mobile version