Ekologija

“Lepe ti je Zagorje zelene”-kako globalna i klimatska situacija utječe na “zeleno Zagorje”?

U subotu, 25. studenog 2023. u edukativnom serijalu “Lepe ti je Zagorje zelene, nam je Dijana Hršak, ravnateljica Javne ustanove za upravljanje zaštićenim dijelovima prirode Krapinsko-zagorske županije, ispričala kako globalna i klimatska situacija utječe na “zeleno Zagorje”, i što trebamo poduzimati da iskoristimo sve naše resurse ali u održivom smislu.

Klimatske promjene jedna su od najvećih prijetnji čovječanstvu danas. To nije problem koji možemo odgađati i baviti se njime kada budemo imali više vremena. Svima nam je dužnost djelovati kako bismo zaustavili pogoršavanje klime. Naše djelovanje sada odredit će u kakvu ćemo svijetu živjeti za 10, 20 ili 50 godina. I bit će potrebni veliki napori svih nas pojedinaca, vlada, škola i drugih organizacija koje zajednički rade za bolju klimu i bolju budućnost.

Zašto svi govore o klimatskim promjenama?

Vjerojatno zato što je to jedan od najozbiljnijih izazova s kojima se naš svijet suočava danas. Naš planet prolazi kroz značajne i ubrzane klimatske promjene koje su počele prije više od jednog stoljeća. Većina znanstvenika slaže se da se planet zagrijava brže no ikad zbog ogromne količine stakleničkih plinova koji se pumpaju u atmosferu kao posljedica ljudskog djelovanja. To uključuje aktivnosti kao što su spaljivanje fosilnih goriva (ugljena, nafte i plina), vožnju automobilom i sječu šuma. Mnogi od nas vidjeli su – pa čak i iskusili – posljedice klimatskih promjena. Nije riječ samo o ekstremnim vremenskim uvjetima kao što su poplave, suše i uragani. Promjene u našoj klimi mogle bi u potpunosti promijeniti način na koji živimo.

Emisiju pogledajte na :

Dobra je vijest to da u EU-u i širom svijeta vlade, tvrtke i pojedinci rade kako bi smanjili njihove uzroke i prilagodili se promjenama koje donose. Svi imamo određenu ulogu jer su klimatske promjene globalni problem koji može utjecati na sve nas. Svi mi dijelimo jedan planet, a promjene koje učinimo na jednom mjestu mogu utjecati na druga udaljena mjesta. Moglo bi se reći da naše ponašanje ostavlja trajan trag, poput otiska. Zato svojim djelovanjem i izborima svatko od nas može poduzeti korake kako bi ostavljao manje otiske i pomogao u borbi protiv klimatskih promjena.

Mi smo generacija koja svjedoči ogromnim promjenama. Naši preci su stvarali, gradili su kuće, radili ceste, a danas imamo sve što poželimo, i sve nam je na par klikova, i zapravo navikli smo na neku komociju, i to nas je dovelo do situacije da smo zagrebli malo preduboko i na taj način doprinjeli tome da se klima brže mijenja. I sad se trebamo zapitati kad je kraj tome razvoju i dali nam sve to treba?. Ako imamo veće kuće treba ih više grijati, koristimo više resursa, to je sve jako povezano, ali sa odgovornim ponašanjem i razmišljanjem o tome, s čime se hranimo, možda trebamo stvarati svoju hranu. Resurse treba racionalno koristiti da bi mi a i generacije iza nas mogle uživati– poručila je Hršak.

tleljak/zip.com.hr 30.11.2023.

Aktualno

Exit mobile version